Przekształcenie zakładu przetwarzania odpadów w spółkę z o. o.
Przekształcenie zakładu przetwarzania odpadów w spółkę z o. o. być może nie jest tak medialne, jak nagłaśniane pożary na wysypiskach śmieci. Przykładowo przed świętami Bożego Narodzenia ogólnopolskie media podawały komunikaty o wielkim pożarze we Wrocławiu. Płonęły między innymi odpady budowlane, takie jak styropian, plastikowe ramy okienne. W akcji gaśniczej uczestniczyło prawie czterdzieści zastępów straży pożarnej.
Jednocześnie ustawodawca dokręca śrubę zakładom przetwarzania odpadów, wprowadzając raz po raz nowe regulacje. Na szczęście przekształcenie zakładu przetwarzania odpadów w spółkę z o. o. nadal jest możliwe.
Przekształcenie w spółkę z o. o. a zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów
Przedsiębiorcy prowadzący zakłady przetwarzania odpadów wiedzą, jak wyboista jest droga do uzyskania zezwolenia. Kontrola instalacji przez WIOŚ, powiatowego komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Potem pojawia się wymóg zawarcia w formie aktu notarialnego umowy dzierżawy nieruchomości, na której mają być zbierane i przetwarzane odpady (i koszty z tym związane). Wszystkie te niedogodności sprawiają, że w pewnych okolicznościach przekształcenie zakładu przetwarzania odpadów w spółkę z o. o. staje się atrakcyjne. W szczególności w razie zamiaru zbycia zakładu przetwarzania odpadów.
Wykorzystanie instytucji przekształcenia w ramach transakcji zbycia zakładu przetwarzania opadów ma tę podstawową zaletę, że nabywca nie będzie musiał ponownie ubiegać się o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów. Nie będzie musiał przechodzić przez kontrole WIOŚ i Straży Pożarnej. Ponadto nie będzie potrzeby ponownego zawierania umowy dzierżawy. Spółce przekształconej będą przysługiwać prawa wynikające z decyzji czy umowy dzierżawy.
Zazwyczaj po przekształceniu przedsiębiorcy składają wnioski o zmianę w zezwoleniach na zbieranie i przetwarzanie odpadów – w zakresie uprawnionego podmiotu. Wnoszą o wpisanie w decyzji danych spółki w miejsce danych przedsiębiorcy przekształcanego.
Aktualizacja wpisu w rejestrze podmiotów gospodarujących odpadami
Ustawa o odpadach nakłada na zakład przetwarzania odpadów niewielki obowiązek administracyjny, który jest związany z przekształceniem. Mianowicie spółka w terminie 30 dni od przekształcenia powinna dokonać aktualizacji wpisu w rejestrze podmiotów gospodarujących odpadami.
Przekształcenie zakładu przetwarzania odpadów w spółkę z o. o. sp. komandytową
Całą procedurę można pociągnąć jeszcze dalej i przekształcić zakład przetwarzania odpadów w spółkę z o. o. sp. komandytową. O tym, jak to zrobić, opowiadałem we wpisie Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o. o. sp. komandytową.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }