Dzisiaj chciałbym poruszyć kolejny temat, a mianowicie – przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę z o. o. Według informacji prasowych sprzed trzech lat, w 2015 r. działało jeszcze 700 spółdzielni pracy – 3 razy mniej, niż w 1988 r. (wtedy było ich 2340). Podobno wydawca Polityki jeszcze do niedawna działał w formie spółdzielni pracy.
Przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę z o. o. – skutki
Jakie skutki będzie niosło przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę z o. o.? Podobne do skutków przekształceń uregulowanych w KSH:
- przekształconej spółce z o. o. będą przysługiwać wszystkie prawa i obowiązki spółdzielni pracy,
- spółka z o. o. pozostanie podmiotem wszystkich zezwoleń, koncesji, ulg przysługujących spółdzielni przed przekształceniem (chyba że ustawa lub decyzja stanowi inaczej),
- członkowie spółdzielni uczestniczący w przekształceniu staną się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki z o. o.,
- w dniu przekształcenia spółdzielcze umowy o pracę staną się umowami o pracę na czas nieokreślony,
- przez rok od dnia przekształcenia spółka będzie miała obowiązek informować swoich kontrahentów, że dawniej była spółdzielnią pracy.
Na przekształcenie nie będą musieli wyrażać zgody wszyscy członkowie spółdzielni – do podjęcia stosownej uchwały będzie wystarczające 3/4 głosów w obecności co najmniej połowy członków. A później nie wszyscy członkowie będą mieli obowiązek przystąpić do spółki.
Jeżeli chciałbyś skorzystać z pomocy prawnej przy przekształceniu, zapraszam do kontaktu.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }