Skontaktuj się

Przekształcenie nie zawsze jest opłacalne

Marcin Bartyński04 września 2015Komentarze (0)

Zdarzają się sprawy, w których odradzam przekształcenie.

Jeden z czytelników zaproponował swoim znajomym założenie spółki z o. o. świadczącej usługę ochrony osób i mienia. Koledzy wahali się przez pewien czas, ale ostatecznie odmówili czytelnikowi współpracy.

W związku z odmową czytelnik założył firmę, uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia (za opłatą skarbową w wysokości 616 zł). W tym momencie koledzy stwierdzili, że jednak spółka z o. o. to jest to, o czym marzyli przez całe życie i że chcą współpracować z czytelnikiem.

Czytelnik zadowolony, że koledzy jednak zdecydowali się założyć razem z nim spółkę z o. o., nie mógł jednocześnie odżałować owej opłaty 616 zł, którą uiścił jako przedsiębiorca. I postanowił zrobić wszystko, żeby opłata się nie zmarnowała. Podjął decyzję o przekształceniu swojej jednoosobowej firmy ochroniarskiej w spółkę z o. o. (po przekształceniu miał zamiar zbyć część udziałów swoim kolegom).

W ten sposób czytelnik wprawdzie zaoszczędziłby 616 zł (w wyniku przekształcenia koncesja na ochronę przeszłaby na spółkę), ale poniósłby o wiele większe koszty przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o. o. powiększone o koszt zbycia udziałów w spółce kolegom.

To tak, jakby strzelać z armaty do muchy.

Taniej wyjdzie założenie nowej spółki i uzyskanie nowej koncesji…

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: