Skontaktuj się

Kolejne zmiany w prawie farmaceutycznym – co z przekształceniem apteki w spółkę z o. o.?

Marcin Bartyński12 grudnia 2016Komentarze (0)

Wczoraj mecenas Adam Szurpicki poinformował na swoim blogu o tym, że projekt zmian w prawie farmaceutycznym trafił do Sejmu. 7 grudnia 2016 r. grupa posłów skierowała projekt nowelizacji do laski marszałkowskiej.

Z punktu widzenia przekształceń projekt zawiera bardzo ważną zmianę w stosunku do projektu, o którym opowiadałem przedwczoraj. Otóż w tym sejmowym projekcie wprost przewidziano, że przekształcenie apteki w spółkę z o. o. powoduje wygaśnięcie zezwolenia.

Zatem do polskiego porządku prawnego zostanie wprowadzony kolejny wyjątek od zasady, że koncesja, zezwolenie lub licencja przechodzi na spółkę przekształconą.

Inną zmianą jest wydłużenie terminu wejścia w życie ustawy od dnia jej ogłoszenia – z 7 do 30 dni. Nadal jednak uważam, że jest to stanowczo za krótki termin. Dwa lata temu przygotowywano dużą nowelizację dotyczącą między innymi sklepów internetowych, gdzie przewidziano 6-miesięczny termin. Zmiany w prawie farmaceutycznym są o wiele bardziej doniosłe, a vacatio legis trwa jedynie 30 dni. Można by się pokusić o zaskarżenie tego przepisu do Trybunału Konstytucyjnego.

Jak zauważył mecenas Adam Szurpicki, w grudniu 2016 r. nie przewidziano prac nad projektem zmian w prawie farmaceutycznym. Zatem zmiany będą procedowane najwcześniej w styczniu 2017 r. Zgodnie z kalendarzem posiedzeń Sejmu ustawa może trafić na biurko Prezydenta RP nie wcześniej niż w połowie lub pod koniec stycznia 2017 r. W związku z 30-dniowym vacatio legis, zmiany w prawie farmaceutycznym wejdą w życie nie wcześniej niż w połowie lutego 2017 r.

Wszystko to oznacza, że jeżeli myślisz o przekształceniu apteki w spółkę z o. o., to teraz jest naprawdę ostatni moment, żeby rozpocząć całą procedurę.

PS. Jeżeli myślisz o sprzedaży lub kupnie apteki, to zachęcam do lektury poradnika na ten temat. Możesz go pobrać tutaj >>>.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: