Skontaktuj się

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – krok po kroku.

Marcin Bartyński24 kwietnia 2013Komentarze (0)

1. Zawarcie umowy spółki

Pierwszym krokiem jest zawarcie umowy spółki. Umowa spółki powinna mieć formę aktu notarialnego.

Zanim jednak udasz się do notariusza, zastanów się nad treścią umowy. Przemyślenie tej kwestii pozwoli Ci w przyszłości uniknąć problemów. Np. pomyśl, w jaki sposób chcesz uregulować w umowie spółki dopłaty wspólników (o instytucji dopłat piszę m. in. w poście „Dopłaty wspólników”). Jeżeli chciałbyś do swojej umowy spółki wprowadzić regulacje dotyczące wypowiedzenia umowy, przeczytaj post Czy można wypowiedzieć umowę spółki?. Od chwili zawarcia umowy spółka funkcjonuje w obrocie jako „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji”.

2. Wniesienie wkładów

Drugim krokiem jest wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie kapitału zakładowego. O tym, w jaki sposób można pokryć kapitał zakładowy, przeczytasz tutaj.

3. Powołanie organów

Kolejnym krokiem jest powołanie zarządu. Zazwyczaj pierwszy zarząd powołuje się w umowie spółki, aczkolwiek nie ma przeszkód, aby wspólnicy powołali zarząd w innym akcie, niż umowa (druga opcja jest często tańsza).

Umowa spółki może również nakładać na wspólników obowiązek powołania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej. Jednakże spółka, która ma kapitał zakładowy mniejszy niż 500 000, 01 zł i liczy mniej niż 26 wspólników, nie musi posiadać żadnego z tych organów.

4. Rejestracja spółki

Ostatnim krokiem jest rejestracja spółki. Jeżeli masz już umowę, kapitał zakładowy został pokryty w całości, zarząd został powołany uchwałą wspólników, możesz zarejestrować spółkę w sądzie. O tym, jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji, piszę tutaj.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Następny wpis: