Skontaktuj się

Czy wróci możliwość przekształcenia apteki w spółkę?

Marcin Bartyński13 lutego 2018Komentarze (0)

Emocje związane z nowelizacją prawa farmaceutycznego z zeszłego roku już opadły. Czasami nadal pojawiają się pytania o możliwość przekształcenia apteki z zezwoleniem w spółkę z o. o. Przypomnijmy zatem, jakie są założenia apteki dla aptekarza:

 1. prawo do uzyskania zezwolenia posiada tylko farmaceuta, spółka jawna farmaceutów lub spółka partnerska farmaceutów. Spółka z o. o. nie może uzyskać zezwolenia na prowadzenie apteki,
 2. została wyłączona możliwość przekształcenia apteki w spółkę z o. o. W przypadku takiego przekształcenia zezwolenie wygaśnie.

Oprócz tego zostały wprowadzone inne ograniczenia w wydawaniu zezwoleń, np. zezwolenia nie uzyska farmaceuta, który prowadzi 4 apteki (w ręku jednego podmiotu nie może być skupionych więcej niż 4 apteki).

Od czerwca 2017 r. skończyły się zatem pewne możliwości:

 1. nie powstaną nowe polskie sieci aptek,
 2. nie-farmaceuci nie mogą dziedziczyć biznesów rodzinnych skupionych wokół apteki.

Kilka dni temu przeczytałem jednak o interesującym pomyśle Business Center Club, a mianowicie o propozycji wprowadzenia przepisów umożliwiających jednoosobowemu przedsiębiorcy przekształcenie działalności w spółkę osobową, np. spółkę jawną. BCC nie podaje żadnych szczegółów tego pomysłu.

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości przekształcenia jdg w spółkę jawną ani w żadną inną spółkę osobową. Przedsiębiorca może przekształcić się tylko w jednoosobową spółkę z o. o. lub jednoosobową spółkę akcyjną. Zgodnie z propozycją BCC przekształcona spółka jawna miałaby być z udziałem innych wspólników (którzy przystępowaliby do spółki na którymś etapie przekształcenia?). Nie ma żadnych szczegółów tej propozycji, można o niej przeczytać tutaj.

Byłaby to ciekawa propozycja dla właścicieli aptek prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: