Skontaktuj się

Czy można wypowiedzieć umowę spółki z o. o.?

Marcin Bartyński06 maja 2013Komentarze (0)

Niektórzy uważają, że wspólnik nie może wypowiedzieć umowy spółki z o. o. i w ten sposób wystąpić ze spółki.

W związku z tym do umowy spółki nie można wprowadzić postanowień takich, jak: „Każdy wspólnik może złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia” czy „Wspólnik może wystąpić ze spółki przez złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia”.

Kodeks spółek handlowych przewiduje jednak pewne narzędzia, przy pomocy których można skonstruować instytucje de facto odpowiadające instytucji wypowiedzenia umowy. Mam tu na myśli automatyczne umorzenie udziału. Zgodnie z KSH, Umowa spółki może stanowić, że udział ulega umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników. Tym zdarzeniem może być po prostu złożenie przez wspólnika oświadczenia o wystąpieniu ze spółki. Umowa spółki powinna jednak precyzyjnie określać przesłanki i tryb takiego umorzenia.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: