Skontaktuj się

Co powinieneś sprawdzić przed przekształceniem? Czy spółka wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy?

Marcin Bartyński17 stycznia 20172 komentarze

Idę o zakład, że jest grupa przedsiębiorców, którzy decydując się na przekształcenie, nie badają, jak ono wpłynie na ciągłość pomiędzy działalnością prowadzoną w formie jdg a działalnością prowadzoną w formie spółki z o. o. Czy spółka wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego?

Umowy kredytowe, leasingi, pożyczki.

Podczas wstępnej rozmowy z klientem na temat przekształcenia zawsze pytam go, czy zaciągał kredyty lub czy jest stroną umów leasingowych. Jeżeli tak, to proszę go o ich przesłanie w celu analizy. Zdarza się bowiem, że tego typu umowy przewidują jakieś obowiązki na wypadek przekształcenia, chociażby obowiązek poinformowania o zamiarze „zmiany formy organizacyjno-prawnej prowadzonej działalności” (takie określenie na przekształcenie 🙂 ). Niektóre umowy nakładają na pożyczkodawców wręcz obowiązek uzyskania od kontrahenta zgody na przekształcenie i to pod rygorem wypowiedzenia umowy pożyczki!

Koncesje, zezwolenia, licencje

Co do zasady spółka przekształcona staje się z automatu stroną koncesji, zezwoleń, licencji przysługujących przedsiębiorcy przekształcanemu. Może przesadzam, ale muszę napisać, że nigdy jednak w 100% nie wiadomo, czy organ, który daną decyzję wydał, nie potraktuje przekształcenia jako pretekstu do cofnięcia tej decyzji. Jakiś czas temu Adam Szurpicki wspominał na swoim blogu legalnaapteka.pl o olbrzymich trudnościach, jakie były stawiane aptekarzom w związku z przekształcaniem spółek cywilnych w spółki komandytowe (w kontekście zezwoleń na prowadzenie apteki).

Może zarzuci mi ktoś nadgorliwość, ale informuję swoich klientów, że nie daję im 100% gwarancji, iż spółka przekształcona wstąpi bezproblemowo we wszystkie koncesje, zezwolenia, licencje przysługujące przedsiębiorcy – nawet wtedy, gdy wiem, że akurat praktyka danego organu w stosowaniu prawa jest już utarta.

Dlatego pożądane jest, żeby przed podjęciem ostatecznej decyzji o przekształceniu co najmniej przedzwonić do urzędu, a także wysłać pismo ze stosownym zapytaniem. I choć urząd nie jest związany informacją udzieloną pisemnie, to jednak mając pisemną odpowiedź w garści (pozytywną, rzecz jasna), komfort psychiczny znacznie się poprawia.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z możliwości, jakie daje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej i wystąpić z wnioskiem o interpretację indywidualną, w której padnie pytanie o opłatę związaną z danym zezwoleniem lub koncesją po przekształceniu.

Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę

Pojawiają się pytania, czy przy przekształceniu przedsiębiorcy w spółkę z o. o. należy stosować przepisy o przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę. Ja swoim klientom proponuję stosowanie tych przepisów. Wiąże się to z obowiązkami informacyjnymi wobec pracowników, które trzeba wykonać najpóźniej 30 dni przed dniem przekształcenia. Więcej opowiedziałem o tym tutaj.

Nieruchomość rolna

Właściciele nieruchomości rolnych powinni zachować czujność. Warto zadać sobie pytanie, czy w wyniku przekształcenia Agencja Nieruchomości Rolnych będzie mogła złożyć spółce oświadczenie o nabyciu takiej nieruchomości.

Sukcesja podatkowa

Czy w wyniku przekształcenia dojdzie do sukcesji na gruncie przepisów prawa podatkowego? Co to oznacza? Czy spółka ma prawo żądać zwrotu podatku VAT naliczonego przez przedsiębiorcę?

Zamówienia publiczne

Całkiem niedawno miała miejsce nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych przewidująca pewne procedury na wypadek przekształcenia wykonawcy. Jeżeli jesteś wykonawcą realizującym zamówienie publiczne, powinieneś przy planowaniu przekształcenia wziąć pod uwagę te procedury.

Zanim zdecydujesz się na przekształcenie, poszukaj odpowiedzi na te pytania i wątpliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Monika 17 stycznia, 2017 o 19:02

    Marcin, bardzo dobre spostrzeżenia i przydatne w praktyce. Dodałabym „środki, dotacje unijne” i wymóg uzyskania zgody lub poinformowania jednostki pośredniczącej o zamierzonym przekształceniu. Oczywiście szczegółów należy każdorazowo szukać w umowie/decyzji o przyznaniu środków pomocowych.

    Odpowiedz

    Marcin Bartyński 17 stycznia, 2017 o 20:22

    Moniko, trafna uwaga:)

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: