Skontaktuj się

Co powinien zawierać plan przekształcenia działalności w spółkę z o. o.

Marcin Bartyński19 listopada 2018Komentarze (0)

Plan przekształcenia działalności w spółkę z o. o. powinien mieć formę aktu notarialnego

Nie będzie wystarczaPlan przekształcenia działalności w spółkę z o. o.ć zwykła forma pisemna. Taksa notarialna wynosi 200 zł + VAT.

Po pierwsze, wartość bilansowa

Podstawową informacją, która powinna znaleźć się w planie przekształcenia, jest wartość bilansowa majątku przedsiębiorcy. Tę wartość wyczytuję zwykle z dokumentów przygotowanych przez biuro rachunkowe klienta – ze sprawozdania finansowego i wyceny składników majątku. Jeżeli w projekcie planu przekształcenia nie zamieściłbym wartości bilansowej, to na ostatnim etapie przekształcenia sąd oddaliłby wniosek o rejestrację spółki.

Teoretycznie wartość bilansową możesz określić na dowolny dzień miesiąca kalendarzowego. Zwykle jednak wartość określa się na ostatni dzień miesiąca, rzadziej na pierwszy dzień. Pewną istotną kwestię dotyczącą wartości bilansowej poruszyłem jakiś czas temu w artykule Nie spóźnij się z planem przekształcenia.

Po drugie, samochody przedsiębiorcy przekształcanego

Jeżeli w majątku przedsiębiorcy przekształcanego znajdują się samochody, to niewłaściwe sporządzenie planu przekształcenia lub pozostałych dokumentów może po przekształceniu powodować problemy. Zdarza się, że starostwa powiatowe odmawiają ujawniania w dowodach rejestracyjnych danych spółki przekształconej. Aby tych problemów uniknąć, warto w planie przekształcenia (i w pozostałej dokumentacji) opisać pojazdy znajdujące się w majątku przedsiębiorcy.

Po trzecie, nieruchomości przedsiębiorcy przekształcanego

Podobne problemy, co z pojazdami, mogą pojawić się także z nieruchomościami. Jeżeli nie opiszesz prawidłowo nieruchomości w planie przekształcenia, to sąd wieczystoksięgowy może odmówić po przekształceniu ujawnienia w księdze wieczystej spółki. Opowiadałem już o tym na blogu we wpisie Dlaczego sąd wieczystoksięgowy odmówił wpisania do KW spółki przekształconej?

Po czwarte, dane małżonka przedsiębiorcy przekształcanego

Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich przedsiębiorstwo często jest objęte wspólnością majątkową małżeńską. A jeżeli tak, to przekształcenie tego przedsiębiorstwa w spółkę z o. o. wymaga zgody małżonka. I to w formie aktu notarialnego. Czy jednak plan przekształcenia działalności w spółkę z o. o. jest właściwym dokumentem, w którym taka zgoda może być udzielona?

W końcu: załączniki do planu przekształcenia

Na końcu planu przekształcenia wymieniamy załączniki. Załącznikami do planu przekształcenia są projekty następujących dokumentów: oświadczenie o przekształceniu oraz akt założycielski. Przepisy wymagają również, żeby do planu przekształcenia załączyć: sprawozdanie finansowe i wycenę składników majątku. Żaden z tych załączników nie musi mieć formy aktu notarialnego.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: