Umowa spółki może stanowić, że po zaistnieniu określonego zdarzenia udziały wspólnika ulegają umorzeniu (unicestwieniu). Tym zdarzeniem może być np. zmiana przedmiotu działalności spółki, złożenie przez wspólnika oświadczenia o wystąpieniu ze spółki (piszę o tym w poście „Czy możliwe jest wypowiedzenie umowy spółki?„), sprawozdanie finansowe przez trzy kolejne lata obrotowe wskazuje, że spółka ponosi straty, niewniesienie przez wspólnika w wymaganym terminie uchwalonych dopłat, niepowołanie wspólnika do zarządu. Przesłanki umorzenia udziałów danego wspólnika powinny być szczegółowo opisane w umowie.
Jeżeli umorzenie ma nastąpić przez obniżenie kapitału zakładowego, konieczna jest uchwała zarządu. Jeżeli umorzenie ma nastąpić z czystego zysku, uchwała zarządu nie jest konieczna.
Automatyczne umorzenie udziałów może nastąpić tylko za wynagrodzeniem wspólnika, którego udziały podlegają umorzeniu.
Umowa spółki może stanowić, że zaistnienie któregoś z wyżej wymienionych zdarzeń powoduje umorzenie części udziałów należących do danego wspólnika lub wszystkich jego udziałów (zatem może to doprowadzić do wyłączenia wspólnika ze spółki).
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }