Skontaktuj się

Zgoda małżonka na przekształcenie

Marcin Bartyński16 maja 20165 komentarzy

Ostatnio obsługiwałem we Wrocławiu przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o. o.

Działalność prowadził pewien żonaty pan. Jego żona nie prowadziła jdg, a mimo to przedsiębiorstwo, którego dotyczyło przekształcenie, było objęte wspólnością majątkową małżeńską. W CEiDG status „małżeńska wspólność majątkowa” został oznaczony na „tak”.

Dlatego też żona owego biznesmena musiała wyrazić zgodę na przekształcenie.

Jak by nie wyraziła zgody, to ktoś kiedyś mógłby uznać, że oświadczenie o przekształceniu jest nieważne.

Ważne jest to, żeby zgoda była udzielona przed, a nie po przekształceniu. Po będzie za późno.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomek 19 lipca, 2017 o 16:15

Ja mam takie pytanie. Czy aby na pewno? Czy przekształcenie jest zbyciem. Chcę właśnie tak zrobić i nie wydaje mi się, żeby zgoda była potrzebna. Skoro powołana spółka będzie następcą przedsiębiorcy z CEIDG, a udziały będą w majątku wspólnym, to chyba to nie będzie zbycie.

Odpowiedz

Marcin Bartyński 31 lipca, 2017 o 08:50

Mimo wszystko z ostrożności warto dysponować taką zgodą.

Odpowiedz

Tomek 8 sierpnia, 2017 o 11:01

Dziękuję

Odpowiedz

Anna 25 sierpnia, 2019 o 22:22

Dzień dobry Panie Mecenasie,

czy mogłabym prosić o podesłanie sygnatury, której dotyczy rzeczony case, ew. zanonimizowane postanowienie sądu, z którego wynikałoby, że przy braku określenia w CEIDG wspólności majątkowej małżeńskiej nie jest konieczna zgoda współmałżonka.

Bardzo dziękuję.

Odpowiedz

Marcin Bartyński 26 sierpnia, 2019 o 23:28

Nie spotkałem się do tej pory, żeby ta kwestia była poruszana w orzecznictwie. Jednakże polecam lekturę art. 37 krio. Ja radzę swoim klientom, żeby z ostrożności stosowali ten przepis przy przekształceniach.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: