Skontaktuj się

W firmie spółki z o. o. nie można umieścić wyrazu „bracia”, jeżeli wspólnicy nie są braćmi – czyli o zasadzie prawdziwości firmy

Marcin Bartyński22 marca 2014Komentarze (0)

Jakieś osiemdziesiąt lat temu Sąd Najwyższy – na gruncie obowiązującego wtedy Kodeksu handlowego – analizował następującą sprawę. Otóż w latach 30. ubiegłego wieku ówczesny sąd rejestrowy we Lwowie zarządził wykreślenie z rejestru spółki „Bracia B. eksport chmielu i artykułów browarnianych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością„. Jedną z przyczyn tej decyzji sądu było to, że wspólnicy spółki, Mojsze Chaim B. i Owszyja Ari B., nie byli braćmi – chociaż mieli takie same nazwiska. Owa decyzja (wydana w formie postanowienia) została zaskarżona do Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy w postanowieniu wydanym w dniu 3 marca 1936 r. (II C 2564/35) stwierdził, że za niedopuszczalny należy uznać dodatek: „Bracia” w firmie B. Spółki z ogr. odp., skoro firmanci tej spółki nie są braćmi. Słusznie przeto Sąd Apelacyjny zatwierdził postanowienie sądu rejestrowego, polecające usunięcie z brzmienia firmy dodatku „Bracia”, nie odpowiadającego prawdzie, a mogącego publiczność wprowadzić w błąd.

Sąd Najwyższy stwierdził zatem, że firma tamtej spółki naruszała zasadę prawdziwości, obecną także i w dzisiejszym porządku prawnym.

Konkluzja: ostrożnie dobieraj firmę swojej spółce. I dzisiaj sąd rejestrowy może odmówić rejestracji z tego powodu, że firma narusza zasadę prawdziwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: