Umowa o pracę z członkiem zarządu

Marcin Bartyński            24 czerwca 2014            4 komentarze

Opowiem pewną historię, która może zdarzyć się w wielu spółkach. Będzie to niewesoła historia dla prezesa tej spółki.

W wielu spółkach zarząd popełnia dokładnie ten sam błąd, co w spółce będącej bohaterem dzisiejszej opowieści.

Otóż Józef S. jest jedynym wspólnikiem spółki z o. o. Spółka ma jednoosobowy zarząd obsadzony przez Adama K. Józef jest prokurentem ustanowionym przez Adama.

Adam zawarł ze spółką umowę o pracę. Umowa została podpisana z jednej strony przez Adama jako pracownika, a z drugiej strony przez Józefa – jako prokurenta spółki będącej pracodawcą. Zgodnie z umową Adam zarabiał spore pieniądze; dostawał 15 tys. zł wynagrodzenia miesięcznie.

Przez pierwsze kilka miesięcy trwania stosunku pracy współpraca pomiędzy Adamem a spółką układała się znakomicie. Adam wspaniale zarządzał spółką i za swoją pracę dostawał godziwe wynagrodzenie. Jednakże po kilku miesiącach współpraca się popsuła, ponieważ Adam nie dostał wypłaty, w związku z czym rozwiązał umowę z winy pracodawcy, czyli spółki.

Mimo wezwań do zapłaty, spółka nadal nie wywiązywała się ze swoich zobowiązań finansowych wobec byłego pracownika. Adamowi pozostała zatem droga sądowa na dochodzenie swoich roszczeń. Adam złożył pozew. Po kilku miesiącach została wyznaczona pierwsza rozprawa.

Jakież było rozczarowanie Adama, gdy sąd oddalił powództwo!

Dlaczego?

Z powodu nieważności umowy o pracę.

Podobnie jak Adam, członkowie zarządu w wielu spółkach wykonują swoje obowiązki na podstawie nieważnej umowy o pracę. Zapominają bowiem, że umowy ze spółką mogą zawierać tylko na dwa sposoby.

Art. 210 § 1 KSH:
W umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników
.

Umowę o pracę powinna zatem podpisać po stronie pracodawcy rada nadzorcza. A jeżeli nie rada nadzorcza, to pełnomocnik powołany przez zgromadzenie wspólników (a nie zarząd). Chciałoby się dodać – przez zgromadzenie wspólników ważnie zwołane.

Pytanie: czy Adam – mimo braku ważnej umowy – mógł dochodzić od spółki wynagrodzenia za świadczoną pracę?

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anonymous Czerwiec 29, 2014 o 10:49

Tak mógł, jeśli rzeczywiście świadczył pracę.

Odpowiedz

Marcin Bartyński Lipiec 5, 2014 o 14:11

Dziękuję za odpowiedź. Oczywiście, że mógł!

Odpowiedz

Lexim Lipiec 22, 2014 o 20:15

Oczywiście że mógł ponieważ za wykonaną pracę należy się wynagrodzenie. Co do sposobu zawarcia umowy trafna uwaga Panie Marcinie, nigdy nie zwróciłem na to uwagi.

Odpowiedz

Marcin Bartyński Lipiec 22, 2014 o 22:05

Mógł, ale na jakiej podstawie? Czy można dochodzić wynagrodzenia na podstawie nieważnej umowy?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: