Skontaktuj się

Trzy rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy przekształceniu stacji benzynowej w spółkę z o. o.

Marcin Bartyński17 listopada 20162 komentarze

W ostatnim czasie docierały do mnie sygnały, że właściciele stacji benzynowych chcą się przekształcać w spółkę z o. o. Przed podjęciem decyzji o przekształceniu powinni oni zbadać, czy z dniem przekształcenia spółce z o. o. będą przysługiwać uprawnienia wynikające z zezwoleń nadanych jednoosobowym przedsiębiorcom chcącym się przekształcać.

Po pierwsze, czy na spółkę przekształconą przejdą uprawnienia wynikające z zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego? Jeżeli masz wątpliwości, to możesz wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego. Tak właśnie zrobił jeden z przedsiębiorców. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził, że wszystkie dotychczas otrzymane uprawnienia, nadane numery w urzędzie celnym dotyczące prowadzenia składu podatkowego oraz składu pozostaną bez zmian po wpisaniu spółki do rejestru. Wyjątkiem jest aktualizacja danych w systemie EMCS. Więcej przeczytasz o tym tutaj.

Po drugie, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co z koncesją na obrót paliwami ciekłymi. Przejdzie czy nie przejdzie na spółkę przekształconą?

Po trzecie, zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. O tym zezwoleniu pisałem kilka razy na łamach tego bloga – przede wszystkim w kontekście baru czy sklepu.

Niektóre stacje mogą dodać „po czwarte”, gdyż korzystają z uprawnień wynikających z licencji transportowej.

Moim zdaniem cały proces przekształcenia stacji benzynowej w spółkę z o. o. należy zacząć od przeanalizowania tych trzech czy czterech aspektów.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Krzysztof Szura 28 listopada, 2016 o 00:49

  z tą stacją benzynową to ostatnio jest problem. w związku z nowelizacją prawa energetycznego umorzone zostały wszystkie postępowania w przedmiocie udzielenia koncesji i zmiany koncesji, a nowych się nie wszczyna.
  choć z zasady przy przekształceniu będziemy mieć sukcesję praw i obowiązków, to na chwilę obecną takiej zmiany w koncesji nie można w istocie przeprowadzić.

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 5 grudnia, 2016 o 20:28

  Dziękuję za komentarz:)

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: