Trzy rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy przekształceniu stacji benzynowej w spółkę z o. o.

Marcin Bartyński            17 listopada 2016            2 komentarze

W ostatnim czasie docierały do mnie sygnały, że właściciele stacji benzynowych chcą się przekształcać w spółkę z o. o. Przed podjęciem decyzji o przekształceniu powinni oni zbadać, czy z dniem przekształcenia spółce z o. o. będą przysługiwać uprawnienia wynikające z zezwoleń nadanych jednoosobowym przedsiębiorcom chcącym się przekształcać.

Po pierwsze, czy na spółkę przekształconą przejdą uprawnienia wynikające z zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego? Jeżeli masz wątpliwości, to możesz wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego. Tak właśnie zrobił jeden z przedsiębiorców. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził, że wszystkie dotychczas otrzymane uprawnienia, nadane numery w urzędzie celnym dotyczące prowadzenia składu podatkowego oraz składu pozostaną bez zmian po wpisaniu spółki do rejestru. Wyjątkiem jest aktualizacja danych w systemie EMCS. Więcej przeczytasz o tym tutaj.

Po drugie, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co z koncesją na obrót paliwami ciekłymi. Przejdzie czy nie przejdzie na spółkę przekształconą?

Po trzecie, zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. O tym zezwoleniu pisałem kilka razy na łamach tego bloga – przede wszystkim w kontekście baru czy sklepu.

Niektóre stacje mogą dodać „po czwarte”, gdyż korzystają z uprawnień wynikających z licencji transportowej.

Moim zdaniem cały proces przekształcenia stacji benzynowej w spółkę z o. o. należy zacząć od przeanalizowania tych trzech czy czterech aspektów.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof Szura Listopad 28, 2016 o 00:49

z tą stacją benzynową to ostatnio jest problem. w związku z nowelizacją prawa energetycznego umorzone zostały wszystkie postępowania w przedmiocie udzielenia koncesji i zmiany koncesji, a nowych się nie wszczyna.
choć z zasady przy przekształceniu będziemy mieć sukcesję praw i obowiązków, to na chwilę obecną takiej zmiany w koncesji nie można w istocie przeprowadzić.

Odpowiedz

Marcin Bartyński Grudzień 5, 2016 o 20:28

Dziękuję za komentarz:)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: