Skontaktuj się

Spółki komandytowe jednak nie będą objęte CITem

Marcin Bartyński26 października 2013Komentarze (0)

W środę 23 października 2013 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Istotą tej noweli jest to, że CITem oprócz spółek kapitałowych będą objęte również spółki komandytowo-akcyjne, pomimo że SK-A nie są osobami prawnymi. Początkowo Ministerstwo Finansów, z inicjatywy którego została przegłosowana nowelizacja, proponowało objęcie CITem również spółki komandytowe.

Jak przebiegał proces legislacyjny? Jak wspomniałem, projekt nowelizacji powstał w Ministerstwie Finansów i ujrzał światło dzienne w sierpniu 2012 r. Początkowo ministerialni urzędnicy chcieli dołożyć nowy podatek tylko spółce komandytowo-akcyjnej. Nagle w lutym 2013 r. całą Polskę obiegła wiadomość, że również spółka komandytowa ma podlegać podatkowi dochodowemu od osób prawnych (pomimo że spółka komandytowa nie jest osobą prawną).

17 września 2013 r. projekt wpłynął do Sejmu. Po pierwszym czytaniu posłowie z podkomisji finansów publicznych zdecydowali, że jednak spółki komandytowe nie będą objęte nowym podatkiem. Na posiedzeniu Sejmu w dniu 22 października 2013 r. klub parlamentarny PSL sprzeciwił się wyjęciu spod „ocitowania” spółek komandytowych. W imieniu tego klubu głos zabrała poseł Genowefa Tokarska, podnosząc że nieopodatkowanie spółki komandytowej jest przejawem „niesprawiedliwości podatkowej„. Skoro CITem będzie objęta spółka komandytowo-akcyjna, to dlaczego nie miałaby nim być również objęta spółka komandytowa? Innymi słowy: skoro SK-A ma mieć gorzej, to dlaczego spółka komandytowa nie miałaby również mieć gorzej?

Ze słów pani poseł można było wywnioskować, że jest ona niezadowolona z tego, iż takie sklepy, jak Real czy Lidl wykorzystują spółkę komandytową do optymalizacji podatkowej (czyżby dlatego, że są one z kapitałem zagranicznym?). Warto jednak zwrócić uwagę pani poseł na fakt, że wielu polskich przedsiębiorców prowadzi działalność w formie sp. k. Miecz wymierzony w kapitał zagraniczny ściąłby również kilka polskich głów.

Na szczęście w głosowaniu 23 października 2013 r. propozycje PSL nie zostały uwzględnione. Ostatecznie CITem zostały objęte tylko spółki komandytowo-akcyjne. Za ustawą głosowało 405 posłów. Niestety.

Obecnie ustawą ma zająć się Senat.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: