Skontaktuj się

Rezygnacja z funkcji członka zarządu spółki

Marcin Bartyński27 kwietnia 2013Komentarze (0)

 

Załóżmy, że jesteś członkiem jednoosobowego zarządu w jakiejś spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i z jakichś powodów chcesz zrezygnować z pełnienia tej funkcji, choć do końca kadencji zostało sporo czasu. W jaki sposób możesz doprowadzić do wygaszenia swojego mandatu przed upływem kadencji?

Kodeks spółek handlowych wymienia kilka sytuacji, w które prowadzą do wygaśnięcia mandatu przed końcem kadencji:

1) co oczywiste – śmierć członka zarządu,

2) odwołanie członka zarządu przez zgromadzenie wspólników,

3) rezygnacja członka zarządu.

 W takim razie najprostszym rozwiązaniem Twojego problemu wydaje się być złożenie rezygnacji z funkcji. Kto jednak jest upoważniony do przyjęcia tej rezygnacji? Na pewno nie wystarczy złożenia oświadczenia o rezygnacji w sekretariacie. Drugiemu członkowi zarządu takiego oświadczenia też nie złożysz, bo jesteś członkiem jednoosobowego zarządu. Poszczególni wspólnicy też nie są uprawnieni do przyjęcia Twojej rezygnacji, gdyż nie są oni organem spółki. Organy spółki to: zarząd, ewentualnie rada nadzorcza, zgromadzenie wspólników.

 Jeżeli w spółce brak rady nadzorczej, rezygnację powinieneś złożyć na prawidłowo zwołanym zgromadzeniu wspólników. Dla skutecznej rezygnacji nie jest konieczne jej zatwierdzenie przez kogokolwiek, w szczególności zgromadzenie wspólników nie musi podejmować uchwały o akceptacji rezygnacji. Istotne jest jednak, aby zostało ono prawidłowo złożone przed prawidłowo zwołanym zgromadzeniem.

Rezygnację możesz złożyć również prokurentowi.

Treść oświadczenia o rezygnacji powinna być przez Ciebie starannie przemyślana. Musisz bowiem wiedzieć, że jeżeli oświadczenie o rezygnacji doprowadzi do wygaszenia Twojego mandatu w chwili złożenia tego oświadczenia, a przed upływem kadencji, możesz narazić się na odpowiedzialność odszkodowawczą. W związku z tym zastanów się, czy w treści oświadczenia nie określić innego dnia, w którym stanie się ono skuteczne.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: