Skontaktuj się

Rada nadzorcza w spółce z o. o.

Marcin Bartyński22 lipca 2013Komentarze (0)

Jedna z Czytelniczek bloga zadzwoniła do mnie i zadała mi następujące pytanie: „Jeżeli umowa spółki z o. o. ustanawia radę nadzorczą, to czy sąd rejestrowy może odmówić rejestracji spółki, gdy brak jest uchwały o powołaniu członków tego organu?”. Dzisiejszy wpis jest odpowiedzią na to pytanie.

Zanim jednak odpowiem, chcę, żebyś wiedział, czym różni się ustanowienie rady nadzorczej od jej powołania. Ustanowienie – to wskazanie w umowie spółki, że taki organ istnieje, a także określenie kompetencji tego organu (np., że ma prawo zatwierdzać uchwały zarządu). Powołanie – to obsadzenie organu posiadającego określone kompetencje konkretnymi ludźmi, jego członkami.

Skoro już wiemy, czym się różni ustanowienie od powołania, to możemy powiedzieć, że zasadniczo obowiązek ustanowienia rady nadzorczej w spółce z o. o. mogą przewidywać ustawa lub umowa spółki.

Ustawa (a ściślej: kodeks spółek handlowych) przewiduje, że w spółkach, w których kapitał zakładowy przewyższa kwotę 500.000 złotych, a wspólników jest więcej niż dwudziestu pięciu, powinna być ustanowiona rada nadzorcza lub komisja rewizyjna.

Drugim źródłem obowiązku ustanowienia rady nadzorczej jest umowa spółki.

Jeżeli rada nadzorcza została w spółce ustanowiona, to musi zostać ona obsadzona ludźmi, zatem powstaje obowiązek powołania konkretnych członków tego organu. Ustanowienie rady nadzorczej zawsze pociąga za sobą obowiązek powołania jej członków.

Czy sąd rejestrowy ma prawo odmówić rejestracji spółki z o. o. w przypadku ustanowienia rady nadzorczej przy jednoczesnym zaniechaniu powołania jej członków?

Tutaj została opisana krok po kroku procedura powstania spółki z o. o. Jednym z jej obowiązkowych etapów jest „ustanowienie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli wymaga tego ustawa lub umowa spółki”. Zasadniczo komentatorzy zgodnie wskazują, że ustawodawca przejęzyczył się i przepis powinien brzmieć „powołanie rady nadzorczej”. Bez tego etapu nie możemy przejść do następnego, a mianowicie – do rejestracji spółki przez sąd.

Z powyższego wynika, że sąd rejestrowy nie narusza prawa, jeżeli odmawia Czytelniczce zarejestrowania spółki z o. o. z powodu braku uchwały o powołaniu członków rady nadzorczej.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: