Skontaktuj się

Przekształcenie zakładu przetwarzania odpadów w sp. z o. o.

Marcin Bartyński21 stycznia 2019Komentarze (0)

Przekształcenie zakładu przetwarzania odpadów w spółkę z o. o.

Przekształcenie zakładu przetwarzania odpadów w spółkę z o. o. być może nie jest tak medialne, jak nagłaśniane pożary na wysypiskach śmieci. Przykładowo przed świętami Bożego Narodzenia ogólnopolskie media podawały komunikaty o wielkim pożarze we Wrocławiu. Płonęły między innymi odpady budowlane, takie jak styropian, plastikowe ramy okienne. W akcji gaśniczej uczestniczyło prawie czterdzieści zastępów straży pożarnej.

Jednocześnie ustawodawca dokręca śrubę zakładom przetwarzania odpadów, wprowadzając raz po raz nowe regulacje. Na szczęście przekształcenie zakładu przetwarzania odpadów w spółkę z o. o. nadal jest możliwe.

Przekształcenie w spółkę z o. o. a zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów

Przedsiębiorcy prowadzący zakłady przetwarzania odpadów wiedzą, jak wyboista jest droga do uzyskania zezwolenia. Kontrola instalacji przez WIOŚ, powiatowego komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Potem pojawia się wymóg zawarcia w formie aktu notarialnego umowy dzierżawy nieruchomości, na której mają być zbierane i przetwarzane odpady (i koszty z tym związane). Wszystkie te niedogodności sprawiają, że w pewnych okolicznościach przekształcenie zakładu przetwarzania odpadów w spółkę z o. o. staje się atrakcyjne. W szczególności w razie zamiaru zbycia zakładu przetwarzania odpadów.

Wykorzystanie instytucji przekształcenia w ramach transakcji zbycia zakładu przetwarzania opadów ma tę podstawową zaletę, że nabywca nie będzie musiał ponownie ubiegać się o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów. Nie będzie musiał przechodzić przez kontrole WIOŚ i Straży Pożarnej. Ponadto nie będzie potrzeby ponownego zawierania umowy dzierżawy. Spółce przekształconej będą przysługiwać prawa wynikające z decyzji czy umowy dzierżawy.

Zazwyczaj po przekształceniu przedsiębiorcy składają wnioski o zmianę w zezwoleniach na zbieranie i przetwarzanie odpadów – w zakresie uprawnionego podmiotu. Wnoszą o wpisanie w decyzji danych spółki w miejsce danych przedsiębiorcy przekształcanego.

Aktualizacja wpisu w rejestrze podmiotów gospodarujących odpadami

Ustawa o odpadach nakłada na zakład przetwarzania odpadów niewielki obowiązek administracyjny, który jest związany z przekształceniem. Mianowicie spółka w terminie 30 dni od przekształcenia powinna dokonać aktualizacji wpisu w rejestrze podmiotów gospodarujących odpadami.

Przekształcenie zakładu przetwarzania odpadów w spółkę z o. o. sp. komandytową

Całą procedurę można pociągnąć jeszcze dalej i przekształcić zakład przetwarzania odpadów w spółkę z o. o. sp. komandytową. O tym, jak to zrobić, opowiadałem we wpisie Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o. o. sp. komandytową.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: