Skontaktuj się

Przekształcenie spółki z o. o. w komandytową

Marcin Bartyński01 grudnia 2017Komentarze (0)

Już od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie, żeby poruszyć na tym blogu temat przekształcenia spółki z o. o. w spółkę komandytową. Z moich obserwacji wynika, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na to, żeby zmienić formę działalności właśnie na spółkę komandytową. Dzisiejszym wpisem chciałbym nieco przybliżyć procedurę przekształcenia.

Otóż całą procedurę można podzielić na kilka etapów:

Sporządzenie planu przekształcenia

Przy przekształceniu spółki z o. o. w spółkę komandytową nie ma możliwości skorzystania z procedury uproszczonej. Zawsze będzie obowiązek sporządzenia planu przekształcenia wraz z załącznikami.

Badanie planu przekształcenia przez biegłego rewidenta

Oczywiście, biegłemu rewidentowi trzeba zapłacić wynagrodzenie za zbadanie planu przekształcenia. Jest to jeden z najpoważniejszych kosztów przekształcenia. Jeżeli chcesz, mogę pomóc znaleźć biegłego, który wykona badanie za niższą stawkę niż przeciętna. Mam pewne kontakty z biegłymi zwłaszcza we Wrocławiu, też w Warszawie, mogę polecić kogoś w Szczecinie lub w Lublinie.

Zawiadomienie wspólników o zamiarze przekształcenia

Przepisy wymagają dwukrotnego zawiadomienia. W odstępstwie nie krótszym niż dwa tygodnie. I nie później niż na miesiąc przed planowanym powzięciem uchwały o przekształceniu.

Powzięcie uchwały o przekształceniu spółki z o. o. w spółkę komandytową i zawarcie umowy spółki

Ten etap przekształcenia można rozpocząć po doręczeniu pozytywnej opinii przez biegłego rewidenta i po dwukrotnym zawiadomieniu wspólników o zamiarze przekształcenia. Obie czynności (tj. uchwała o przekształceniu oraz umowy spółki komandytowej) wymagają formy aktu notarialnego.

Rejestracja przekształconej spółki komandytowej

Kolejnym etapem jest złożenie wniosku o rejestrację spółki komandytowej. Jeżeli we wniosku wszystko będzie OK, sąd rejestrowy zarejestruje spółkę komandytową i wykreśli spółkę z o. o.

Zgłoszenia do US i ZUS. Powiadomienie kontrahentów

Zmienią się zasady rozliczeń z US i ZUS. Pamiętaj o poinformowaniu tych urzędów o fakcie przekształcenia. Nie zapomnij zawiadomić o przekształceniu również swoich kontrahentów (żeby np. prawidłowo wystawiali faktury).

Spółka z o. o. spółka komandytowa

Cały proces można pociągnąć dalej i stworzyć spółkę z o. o. spółkę komandytową.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: