Skontaktuj się

Przekształcenie spółki jawnej w sp. komandytową

Marcin Bartyński27 lutego 20185 komentarzy

Przekształcenie spółki jawnej w sp. komandytową różni się trochę od innych przekształceń (czy to jdg w sp. z o. o., czy to sp. j. w sp. z o. o.). Przede wszystkim może być dużo szybsze i dużo tańsze.

Dlaczego?

Bo nie wymaga opinii biegłego rewidenta.

Jeżeli zgodnie z umową spółki jawnej wszyscy wspólnicy prowadzą jej sprawy, to w zasadzie do przekształcenia w sp. komandytową można przystąpić prawie z marszu. Nie trzeba sporządzać planu przekształcenia, ani sprawozdania finansowego, ani wyceny składników majątku.

Od razu po przygotowaniu projektu uchwały o przekształceniu i projektu umowy spółki można umówić się do notariusza, a z kancelarii notarialnej polecieć prosto do sądu rejestrowego z wnioskiem o rejestrację przekształconej spółki komandytowej.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Edyta 5 września, 2018 o 12:52

A jak wygląda przekształcenie spółki Jawnej w z o.o. sp. komandytową? Nigdzie nie ma opisanej metody zmiany więc zastanawiam się czy najpierw przekształca się jawną w komandytową, następnie w z o.o. czy jawną w z o.o. a później komandytową

Odpowiedz

Marcin Bartyński 5 września, 2018 o 19:40

Przed przekształceniem do spółki jawnej przystępuje nowy wspólnik – spółka z o. o. Potem przekształca się spółkę jawną w komandytową i w ten sposób otrzymujemy spółkę z o. o. sp. komandytową.

Odpowiedz

Magda 18 marca, 2020 o 12:48

Panie Mecenasie, a jak z praktyki wygląda przekształcenie spółki partnerskiej w sp. komandytową?Chodzi o wspólnika – sp. zoo. Jak wiadomo w spółce partnerskiej wspólnikiem nie może zostać Spółka zoo (gdyż wspólnikami są osoby wykonujące wolny zwód), która później stanie się komplementariuszem. Czy spółka zoo przystępuje dopiero jako komplementariusz po przekształceniu tj. po podjęciu uchwały o przekształceniu i zawarciu umowy spółki zoo?

Odpowiedz

Marcin Bartyński 18 marca, 2020 o 13:26

Dokładnie tak, jak Pani pisze.
Aczkolwiek w niektórych komentarzach można przeczytać, że sp. z o. o. może przystąpić na etapie zawierania umowy spółki komandytowej, jednak ja tego nigdy nie praktykowałem i nie wiem, jak by do tego podszedł referendarz.

Odpowiedz

Magda 18 marca, 2020 o 14:01

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: