Skontaktuj się

Przekształcenie punktu aptecznego w spółkę z o. o. nadal możliwe

Marcin Bartyński03 czerwca 2020Komentarze (0)

Przekształcenie punktu aptecznego w spółkę z o. o. nadal możliwe

Właśnie mijają trzy lata od wprowadzenia Apteki dla aptekarza. Ustawa stała się gwoździem do trumny dla wielu rodzinnych biznesów, gdyż wprowadziła zakaz przekształcenia apteki w spółkę z o. o. Tym samym pozbawiła nie-farmaceutów możliwości prowadzenia apteki po śmierci ich rodziców.

AdA wpłynęła negatywnie nie tylko na właścicieli. Przede wszystkim ograniczyła dostęp do aptek niektórym pacjentom. W raporcie Skutki regulacji Apteki dla aptekarza po 2,5 roku funkcjonowania czytamy:

Od wejścia w życie regulacji „Apteka dla aptekarza” aż w 86 wsiach i małych miastach zamknięto jedyną funkcjonującą placówkę apteczną. W ich miejsce nie pojawiła się żadna nowa, zaopatrująca mieszkańców w leki.

Pewien przedsiębiorca ze Śląska miał wątpliwości, czy zakaz przekształcenia w spółkę z o. o. dotyczy także punktów aptecznych. Zwrócił się ze stosownym pytaniem do swojego WIFu. I otrzymał odpowiedź, że przekształcenie punktu aptecznego w sp. z o. o. nie powoduje utraty zezwolenia.

Przekształcenie punktu aptecznego w spółkę z o. o. nie powoduje utraty zezwolenia

Prawo farmaceutyczne wprost stanowi, że punkty apteczne mogą prowadzić także spółki z o. o.

Punkty apteczne może prowadzić osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego.

WIF stanął na stanowisku, że zakaz przekształcenia byłby sprzeczny z zasadą, że osoba prawna może prowadzić punkty.

Koszt przekształcenia punktu aptecznego w spółkę z o. o.

Największym kosztem przekształcenia punktu aptecznego w spółkę z o. o. będzie wynagrodzenie dla biegłego rewidenta. Wyniesie ok. 4 tys. zł. Taksa notarialna razem z wszystkimi wypisami może wynieść 1 – 1,5 tys. zł. Są to kwoty netto. Następnym kosztem będą opłaty sądowe – w sumie 900 zł.

Innym wydatkiem będzie koszt obsługi prawnej, wymiany kasy fiskalnej i zmiany zezwolenia.

Ile to trwa?

To zależy od kilku czynników. Po pierwsze, jak długo zajmie księgowej opracowanie sprawozdania finansowego. Po drugie, czy sąd rejestrowy będzie sprawnie rozpatrywać nasze wnioski. Termin 3-miesięczny jest terminem realnym. Aczkolwiek można się sprężyć i sprawę załatwić szybciej. Najszybciej obsłużone przeze mnie przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o. o. trwało 1,5 miesiąca.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: