Skontaktuj się

Przekształcenie przychodni POZ w spółkę z o. o.

Marcin Bartyński05 marca 2018Komentarze (0)

W zeszłym tygodniu dzwoniła do mnie Czytelniczka bloga i pytała, czy mam doświadczenie w przekształcaniu przychodni POZ w spółkę z o. o. Czytelniczka trafiła z pytaniem idealnie, bo akurat dobiegała końca procedura przekształcenia przychodni POZ, którą obsługiwałem. Przychodnia działała w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, a dzień po tej rozmowie telefonicznej na Podkarpaciu została zarejestrowana przekształcona spółka z o. o.

W tym samym dniu dobiegła końca także inna procedura, którą obsługiwałem, tym razem przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o. o. Też chodziło o podmiot leczniczy – gabinet stomatologiczny. Przekształcona spółka z o. o. została zarejestrowana w Warszawie.

Obie spółki zostały zarejestrowane 1 marca. Ta data została wybrana nieprzypadkowo. Był to pierwszy dzień roboczy marca. Wybór pierwszego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego na dzień przekształcenia jest bardzo wygodny dla obsługującego Twoją spółkę biura rachunkowego.

Natomiast nie ma wymogu, żeby spółkę przekształconą rejestrować na początku miesiąca. W przypadku obsługiwanych przeze mnie przekształceń innych podmiotów leczniczych we Wrocławiu i w Warszawie klientom zależało, żeby spółka została zarejestrowana jak najszybciej. Nie mogli czekać aż do rozpoczęcia kolejnego miesiąca. Dlatego w tych przypadkach dzień przekształcenia nastąpił w połowie miesiąca. Biura rachunkowe prowadzące księgową obsługę tych spółek musiały sobie jakoś poradzić.

Przekształcenie przychodni POZ w spółkę z o. o. – po co?

Celem ostatnio obsługiwanego przeze przekształcenia przychodni POZ w spółkę z o. o. było wprowadzenie do tejże przychodni nowych wspólników. Jak już wyżej napisałem, do tej pory przychodnia była prowadzona przez lekarza – jednoosobowego przedsiębiorcę wpisanego do CEIDG. Dlatego też podmiot leczniczy należało najpierw przekształcić w spółkę z o. o., a potem przenieść udziały w spółce na wspólników.

W innej sprawie właściciel gabinetu stomatologicznego podjął decyzję o jego sprzedaży. Gabinet stomatologiczny był prowadzony przez lekarza dentystę wpisanego do CEIDG. Ów lekarz dentysta miał podpisany kontrakt z NFZ, nabywcy zależało na zachowaniu tego kontraktu. Jedyną możliwością sprzedaży gabinetu wraz z kontraktem NFZ było oparcie całej transakcji o przekształcenie w spółkę z o. o. Więcej opowiadałem o tej sprawie w poradniku – Przychodnia – jak kupić/sprzedać.

Innym celem przekształcenia przychodni POZ w spółkę z o. o. może być zabezpieczenie kontraktu z NFZ przed wygaśnięciem w razie śmierci jej właściciela. Niedawno opowiadałem o dużej przychodni, która praktycznie musiała zakończyć swoją działalność z powodu śmierci właściciela, pomimo że jego spadkobierca był gotów do kontynuacji działalności.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: