Przekształcenie przedsiębiorcy a NIP spółki przekształconej

Marcin Bartyński            06 czerwca 2013            4 komentarze

Dniem przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest dzień wpisu przekształcenia w KRS. Zatem dopiero od tego dnia spółka może prowadzić działalność gospodarczą. Piszę o tym w poście „Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z o. o. – problematyka spółki przekształconej w organizacji„.

Od dnia przekształcenia spółka staje się podmiotem praw i obowiązków przysługujących przedsiębiorcy przekształcanemu. Jednakże, co warto zaznaczyć, spółka nie przejmuje numeru NIP nadanego przedsiębiorcy przekształcanemu. W konsekwencji spółka musi ubiegać się o nadanie numeru NIP dla siebie. W związku z tym – w ramach procedury jednego okienka – razem z wnioskiem o rejestrację spółki do sądu rejestrowego należy złożyć również wypełniony formularz NIP-2. Po dokonaniu wpisu sąd rejestrowy przesyła Twój formularz NIP-2 do właściwego urzędu skarbowego (zgodnie z ustawą, sąd ma na to 3 dni od dokonania wpisu).

Zwracam Twoją uwagę na jeden problem: od momentu wpisu nie możesz – jako przedsiębiorca – wystawiać faktur VAT, bo już jako przedsiębiorca w obrocie gospodarczym nie funkcjonujesz; w Twoje miejsce wchodzi spółka. Natomiast spółka nie może wpisywać na wystawianych przez siebie fakturach swojego numeru NIP, bo go jeszcze nie ma. Zanim sąd rejestrowy przekaże Twój wniosek o nadanie NIPu (formularza NIP-2) do urzędu skarbowego, a następnie urząd rozpatrzy ten wniosek, może upłynąć trochę czasu.

Warto zwrócić uwagę na ten problem już w momencie składania wniosków do sądu rejestrowego i po prostu wcześniej przejść się do urzędu skarbowego, który otrzyma Twój formularz NIP, porozmawiać z urzędnikiem, uprzedzić go, że lada chwila może spodziewać się wniosku o nadanie NIP Twojej spółce i poprosić go, żeby rozpatrzył ten wniosek jak najszybciej. Myślę, że w większości przypadków taka nieformalna procedura znacznie przyspieszy bieg Twoich spraw.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Katarzyna Lipiec 13, 2016 o 10:51

Panie Mecenasie!

A jak obecnie, kiedy nie mamy już procedury ” jednego okienka” przyspieszyć uzyskanie numeru NIP przez spółkę, która powstała w wyniku przekształcenia z jednoosobowej działalności gospodarczej. Z chwilą wpisu do KRS, NIP nadawany jest automatycznie ale spółka do czasu jego uzyskania nie może prowadzić prowadzi działalności, wystawiać faktur itp. Nie ma też fazy spółki w organizacji więc przed wpisem do KRS (jak sądzę) nie można wystąpić o nadanie NIP. Czy widzi Pan tu jakieś rozwiązanie?

Odpowiedz

Marcin Bartyński Lipiec 15, 2016 o 22:13

Z mojego dotychczasowego doświadczenia wynika, że na NIP czeka się ok. 2 dni, a czasami jest nadawany nawet w dniu rejestracji.

Odpowiedz

Katarzyna Lipiec 22, 2016 o 21:04

Dziękuję za odpowiedź. Niestety te 2 dni mogą być dosyć problematyczne, jeżeli tworzona spółka (przekształcany przedsiębiorca) ma np. kilkanaście miejsc prowadzenia działalności gospodarczej w całym kaju, może to geneować spore straty. Chyba w takiej sytuacji, mimo wszystko warto wystąpić do US ze stosownym pismem.

Odpowiedz

Marcin Bartyński Lipiec 25, 2016 o 20:19

NIP w przypadku przekształcenia jest nadawany z automatu, niezależnie od US. Ja bym raczej próbował się dowiedzieć w sekretariacie KRS lub u przewodniczącego wydziału, w jaki sposób można usprawnić nadanie NIP.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: