Skontaktuj się

Przekształcenie nie zawsze jest opłacalne

Marcin Bartyński            04 września 2015            Komentarze (0)

Zdarzają się sprawy, w których odradzam przekształcenie.

Jeden z czytelników zaproponował swoim znajomym założenie spółki z o. o. świadczącej usługę ochrony osób i mienia. Koledzy wahali się przez pewien czas, ale ostatecznie odmówili czytelnikowi współpracy.

W związku z odmową czytelnik założył firmę, uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia (za opłatą skarbową w wysokości 616 zł). W tym momencie koledzy stwierdzili, że jednak spółka z o. o. to jest to, o czym marzyli przez całe życie i że chcą współpracować z czytelnikiem.

Czytelnik zadowolony, że koledzy jednak zdecydowali się założyć razem z nim spółkę z o. o., nie mógł jednocześnie odżałować owej opłaty 616 zł, którą uiścił jako przedsiębiorca. I postanowił zrobić wszystko, żeby opłata się nie zmarnowała. Podjął decyzję o przekształceniu swojej jednoosobowej firmy ochroniarskiej w spółkę z o. o. (po przekształceniu miał zamiar zbyć część udziałów swoim kolegom).

W ten sposób czytelnik wprawdzie zaoszczędziłby 616 zł (w wyniku przekształcenia koncesja na ochronę przeszłaby na spółkę), ale poniósłby o wiele większe koszty przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o. o. powiększone o koszt zbycia udziałów w spółce kolegom.

To tak, jakby strzelać z armaty do muchy.

Taniej wyjdzie założenie nowej spółki i uzyskanie nowej koncesji…

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: