Skontaktuj się

Połączenie spółek kapitałowych

Marcin Bartyński09 października 2013Komentarze (0)

W zeszłym miesiącu udało mi się z sukcesem przejść przez procedurę łączenia dwóch spółek kapitałowych, a były to małe (pod względem liczby wspólników), rodzinne spółki z o. o.

 

Cała procedura przebiegła błyskawicznie i wcale nie ciągnęła się, jak to często bywa, miesiącami. Przy łączeniu małych spółek warto skorzystać z dobrodziejstwa art. 516 § 7 KSH, dzięki któremu można przejść przez całą procedurę bez udziału biegłego (a jego udział może nie tylko znacznie przedłużyć połączenie, ale i zwiększyć jego koszty), bez potrzeby ogłaszania planu połączenia (czy to w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, czy to na stronie internetowej spółki – co również generuje dodatkowe koszty), bez potrzeby zawiadamiania wspólników przez zarządy spółek o zamiarze połączenia.

 

Wraz z wnioskiem o połączenie złożyłem do sądu wniosek o wpisanie połączenia w konkretnym dniu (wskazanym przez osobę, która zajmowała się księgowością spółek). Warto taki wniosek złożyć, gdyż może to szalenie ułatwić pracę księgowemu (a sądy często przychylają się do takich wniosków). Po złożeniu tego wniosku kilkakrotnie dzwoniłem do sekretariatu właściwego sądu rejestrowego i dzięki uprzejmości referendarza udało się uzyskać wpis po upływie kilkunastu dni od podjęcia przez zgromadzenia wspólników obu spółek uchwał o połączeniu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: