Po nas choćby potop! O zaletach sp. z o. o.

Marcin Bartyński            25 maja 2015            Komentarze (1)

Po pewnej rozprawie klient prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opowiadał mi o tym, że chciałby, aby po jego śmierci interes po nim przejęły jego dzieci. A jest co przejmować! Przez lata działalności zbudował świetnie prosperującą firmę.

Zdumiewające jest to, że tak mało przedsiębiorców myśli o tym, co nastąpi po ich śmierci. Co się stanie z ich majątkiem, z zaciągniętymi zobowiązaniami, pracownikami. Po nas choćby potop! Odnoszę wrażenie, że ów klient jest jednym z niewielu przedsiębiorców, który myśli o takich sprawach.

Ostatnio radca prawny Przemysław Ostrzyżek w znakomitym filmie „Koniec biznesu cz. IV – sukcesja” na swoim videoblogu bezpiecznybiznes.tv zwrócił uwagę na to, co się dzieje w chwili śmierci przedsiębiorcy. Przede wszystkim wygasają pełnomocnictwa przez niego udzielone, w tym pełnomocnictwa do dysponowania rachunkami bankowymi; a zatem wygasa dostęp do środków zgromadzonych na tych rachunkach.

Innym skutkiem śmierci przedsiębiorcy jest wygaśnięcie przyznanych mu zezwoleń, koncesji.

Czy wiesz, że zobowiązania zaciągnięte przez przedsiębiorcę co do zasady nie wygasną w chwili jego śmierci? Zakupiłeś towar z odroczonym terminem płatności? Jak myślisz, kto w razie Twojej śmierci będzie musiał zapłacić za ten towar? Twoi spadkobiercy!

Jest wiele, wiele innych skutków śmierci przedsiębiorcy.

Zapowiadają się zatem niezłe tarapaty. Jak im zapobiec?

Dobrym rozwiązaniem jest przekształcenie działalności w spółkę z o. o. (nie mam tu na myśli jedynie formalnego przekształcenia). Zobacz, w chwili Twojej śmierci, spółka z o. o. nie przestanie istnieć. Nagle nie wygasną koncesje, zezwolenia. Nie wygasną też umowy o pracę z pracownikami, a z ich strony nie powstają roszczenia z tytułu odpraw. Jeżeli spółka zaciągnęła jakieś zobowiązanie, to spółka będzie musiała je wykonać, a nie spadkobiercy zmarłego. Przedstawiciele spółki nadal będą mieli dostęp do środków zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Zatem już teraz pomyśl, w jaki sposób Twoi spadkobiercy przejmą po Tobie biznes.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Przemysław Maj 26, 2015 o 11:07

Tak, to jest temat zupełnie niedoceniany przez przedsiębiorców. A przecież dotyczy naszych bliskich.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: