Po co NIP spółce w organizacji?

Marcin Bartyński            29 stycznia 2014            Komentarze (0)

Podobno nowo tworzona spółka z o. o. musi czekać 25 dni na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Tyle bowiem trzeba czekać na uzyskanie REGONu i NIPu od momentu złożenia wniosku o wpis w KRS. Dlaczego trwa to tak długo?

Sąd rejestrowy razem z Twoim wnioskiem o wpis do KRS dostaje też wniosek o nadanie REGON i NIP. Dokumenty przez kilka dni leżakują w sądzie. Po tych kilku dniach sąd rozpatruje wniosek o rejestrację spółki i po dokonaniu wpisu do KRS przesyła do odpowiednich urzędów wniosek o REGON i NIP. REGON z reguły jest nadawany od ręki, na NIP często trzeba czekać. I tak się uzbierało te 25 dni.

Warto jednak wiedzieć, że spółka może rozpocząć działalność znacznie szybciej. Tutaj napisałem o tym, że spółka w organizacji może uzyskać numer NIP (REGON zresztą też). Po prostu od razu po zawarciu umowy spółki (jeszcze przed złożeniem wniosku o jej rejestrację) trzeba złożyć we właściwym urzędzie skarbowym wniosek o nadanie NIP na spółkę z o. o. w organizacji. W ten sposób ominie się okres leżakowania dokumentów w sądzie.

Jeżeli zależy Tobie na jak najszybszym rozpoczęciu działalności – zadzwoń do urzędu (albo udaj się tam osobiście) i poproś urzędnika o rozpatrzenie Twojej sprawy poza kolejnością. Czasami się udaje.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: