Skontaktuj się

Po co NIP spółce w organizacji?

Marcin Bartyński29 stycznia 2014Komentarze (0)

Podobno nowo tworzona spółka z o. o. musi czekać 25 dni na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Tyle bowiem trzeba czekać na uzyskanie REGONu i NIPu od momentu złożenia wniosku o wpis w KRS. Dlaczego trwa to tak długo?

Sąd rejestrowy razem z Twoim wnioskiem o wpis do KRS dostaje też wniosek o nadanie REGON i NIP. Dokumenty przez kilka dni leżakują w sądzie. Po tych kilku dniach sąd rozpatruje wniosek o rejestrację spółki i po dokonaniu wpisu do KRS przesyła do odpowiednich urzędów wniosek o REGON i NIP. REGON z reguły jest nadawany od ręki, na NIP często trzeba czekać. I tak się uzbierało te 25 dni.

Warto jednak wiedzieć, że spółka może rozpocząć działalność znacznie szybciej. Tutaj napisałem o tym, że spółka w organizacji może uzyskać numer NIP (REGON zresztą też). Po prostu od razu po zawarciu umowy spółki (jeszcze przed złożeniem wniosku o jej rejestrację) trzeba złożyć we właściwym urzędzie skarbowym wniosek o nadanie NIP na spółkę z o. o. w organizacji. W ten sposób ominie się okres leżakowania dokumentów w sądzie.

Jeżeli zależy Tobie na jak najszybszym rozpoczęciu działalności – zadzwoń do urzędu (albo udaj się tam osobiście) i poproś urzędnika o rozpatrzenie Twojej sprawy poza kolejnością. Czasami się udaje.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: