Skontaktuj się

Odpowiedzialność członków zarządu za długi spółki z o. o.

Marcin Bartyński27 kwietnia 2013Komentarze (0)

Wielu członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością żyje w przeświadczeniu, że nie ponosi żadnej odpowiedzialności za długi spółki. Jest to błędne przeświadczenie. W określonych przypadkach członek zarządu odpowiada za zobowiązania zarówno cywilne, jak i podatkowe spółki.

Przyjrzyjmy się krótko zasadom tej odpowiedzialności.

Jeżeli przeciwko spółce toczy się egzekucja komornicza, która okaże się bezskuteczna, wierzyciel może wytoczyć przeciwko członkowi zarządu powództwo o uregulowanie długu spółki. W takim przypadku członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności, jeżeli między innymi wykaże, że we właściwym czasie (tj. w ciągu 2 tygodni od zaistnienia stanu niewypłacalności spółki) został zgłoszony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki albo że taki wniosek nie został zgłoszony z jego winy. Jeżeli nie wykaże żadnej z tych okoliczności, po zakończonym postępowaniu sądowym komornik będzie mógł prowadzić egzekucję z całego jego majątku.

Na podobnych zasadach członek zarządu odpowiada za zobowiązania podatkowe spółki. Jednakże dodatkowo można uwolnić się od odpowiedzialności za długi podatkowe poprzez wskazanie majątku spółki, z którego urząd skarbowy może sobie ściągnąć tę należność.

Na takich samych zasadach członkowie zarządu odpowiadają za zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a także za długi celne.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: