Skontaktuj się

Czy warto przekształcić aptekę w spółkę z o. o.?

Marcin Bartyński19 sierpnia 20154 komentarze

Historia miała miejsce gdzieś we wschodniej Polsce.

W niewielkiej mieścinie na jakimś osiedlu stała stara kamienica, a w niej kilkanaście wyodrębnionych mieszkalnych lokali. Właściciele lokali tworzyli dużą wspólnotę mieszkaniową.

Na parterze znajdował się lokal użytkowy, w którym jego właściciel od wielu lat prowadził aptekę – na podstawie koncesji uzyskanej jeszcze pod rządami starej ustawy z 1991 r. o środkach farmaceutycznych… Ów właściciel chciał przejść na emeryturę i w związku z tym postanowił sprzedać aptekę innemu przedsiębiorcy.

Jednakże lokal, w którym miała się otworzyć nowa apteka, nie spełniał wymogów stawianych przez  nową ustawę z 2001 r. – Prawo farmaceutyczne. Rzecz jasna obowiązkiem właściciela nowej apteki było uzyskanie zezwolenia na podstawie przepisów nowej ustawy oraz dostosowanie lokalu do jej wymogów.

W celu dostosowania lokalu do nowych przepisów trzeba było przeprowadzić remont.

Na początku nic nie zapowiadało burzy, która miała dopiero nadejść. Wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę o wyrażeniu zgody na remont lokalu (gdyż wiązał się z ingerencją w części wspólne budynku).

Jednakże jeden z członków wspólnoty mieszkaniowej nie mógł pogodzić się z faktem, że kilka pięter niżej otworzy się nowa apteka i zaskarżył uchwałę do sądu. Sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu i nakazał wstrzymanie wykonania uchwały na czas postępowania. Proces toczył się przez dwa lata, ale szczęśliwie dla przyszłego właściciela apteki udało się doprowadzić do prawomocnego oddalenia powództwa.

W końcu można było przeprowadzić remont lokalu, w którym aktualnie jest otwarta nowa apteka.

A czy można było sprzedać aptekę bez konieczności remontu lokalu, a tym samym bez konieczności jego dostosowywania do nowych przepisów?

Na miejscu obu przedsiębiorców (tego, który prowadził działalność dotychczas oraz tego, który przejął po tym pierwszym biznes) zadałbym sobie niezwykle ważne pytanie: co by się stało ze starą koncesją w przypadku przekształcenia apteki w spółkę z o. o. przez dotychczasowego właściciela? Koncesja wygasłaby czy przeszłaby na spółkę?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo istotna.

Jeżeli odpowiedzielibyśmy, że koncesja nie przeszła na spółkę, to obaj przedsiębiorcy postąpili słusznie, czekając dwa lata z remontem lokalu (do końca procesu o uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej).

A jeżeli koncesja przeszłaby na spółkę w wyniku przekształcenia, to znaczy, że obaj panowie zmarnowali prawie dwa lata. Przecież po przekształceniu apteki ten pierwszy mógłby sprzedać udziały w spółce drugiemu przedsiębiorcy. W ten sposób nowy właściciel mógłby kontynuować działalność bez potrzeby remontu lokalu – i to po 4-5 miesiącach, a nie 2-3 latach (proces + remont lokalu).

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Dorota 17 listopada, 2016 o 11:50

    Panie Mecenasie – mam pytanie odnośnie powyższego artykułu czy po takim przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową sp. z o.o. będzie można sprzedać spółkę – aptekę innemu nabywcy wraz ze starą koncesją ? Koncesja wydana była na podstawie starych przepisów – i na dzień dzisiejszy nie ma możliwości aby przystosować lokal do nowych wymogów. Czy taka stara koncesja – wydana na konkretną osobę (pierwotnego właściciela apteki) „przejdzie” na nowego właściciela spółki i będzie on mógł dalej prowadzić dział gosp. na podstawie starej koncesji bez udziału osoby, na rzecz której została ona wydana?

    Odpowiedz

    Marcin Bartyński 17 listopada, 2016 o 21:17

    Pani Doroto, koncesja jest przypisana do spółki, a nie do wspólnika.

    Odpowiedz

    Mariusz 28 listopada, 2016 o 14:33

    Witam
    Jestem w trakcie przekształcania apteki w spółkę Zo.o., nie wiem czy zdążę do końca roku.
    Chciałbym przyjąć do spółki osobę z kapitałem która nie jest farmaceutą.
    Czy po nowelizacji prawa farmaceutycznego które najprawdopodobniej wejdzie od stycznia 2017 mogę mieć jakieś problemy.

    Odpowiedz

    Marcin Bartyński 5 grudnia, 2016 o 20:26

    Panie Mariuszu, proszę o kontakt mailowy.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: