Skontaktuj się

O nieprawidłowej praktyce sądu rejestrowego we Wrocławiu

Marcin Bartyński09 września 2019Komentarze (1)

Ostatnio miałem niewątpliwą przyjemność pomagać swojemu klientowi w przekształceniu jego działalności gospodarczej w spółkę z o. o. sp. komandytową.

Zwieńczeniem całej procedury była rejestracja spółki komandytowej. Spółkę rejestrował sąd we Wrocławiu.

No i sąd wprowadził trochę zamieszania, gdyż co prawda zarejestrował spółkę komandytową, ale nie wykreślił spółki z o. o. Oznacza to, że w KRS możemy teraz znaleźć dwie spółki: starą spółkę z o. o. i nową spółkę komandytową.

To nie pierwszy raz, gdy sąd we Wrocławiu nie wykreśla od razu spółki przekształconej. Po prostu sąd czeka, aż uprawomocni się postanowienie o rejestracji nowej spółki komandytowej i dopiero wtedy wykreśla starą spółkę z o. o.

Moim zdaniem jest to nieprawidłowa praktyka. Ta praktyka jest sprzeczna z art. 552 KSH:

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

Oznacza to, że sąd jednocześnie z rejestracją spółki komandytowej powinien wykreślić z KRS spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Po to, żeby nie wprowadzać zamieszania w obrocie gospodarczym. Żeby nikt nie miał wątpliwości, komu wystawić fakturę za sprzedany towar czy świadczone usługi.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Iza 16 października, 2019 o 12:11

Panie Mecenasie, Sąd rejestrowy w Warszawie postępuje dokładnie tak samo… Czy ma Pan jakieś przećwiczone działanie w takiej sytuacji? Lepiej działać i wysyłać pisma, czy uzbroić się w cierpliwość? Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: