Skontaktuj się

Najczęstsze błędy przy składaniu sprawozdań finansowych

Marcin Bartyński09 czerwca 2014Komentarze (1)

W sądach rejestrowych właśnie trwa gorący okres – czas składania sprawozdań finansowych. Sądów rejestrowych w Polsce jest nieco ponad kilkanaście, natomiast podmiotów zobowiązanych do składania sprawozdań – kilkaset tysięcy.

Jakie są najczęstsze błędy przy wypełnianiu tego obowiązku?

1. Sprawozdanie nie jest podpisane przez wszystkich członków zarządu.

Zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości dokumenty powinny zostać podpisane przez wszystkich członków zarządu, a także przez księgową. Co więcej – przy każdym podpisie powinna być zamieszczona data złożenia podpisu.

2. Brak protokołu zgromadzenia wspólników.

Sprawozdanie finansowe powinno zostać zatwierdzone na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników. Nagminnie występującym błędem jest brak protokołu zgromadzenia. Powiem więcej – zdarza się, że zgromadzenia w ogóle się nie odbywa, a mimo to do sądu rejestrowego przesyła się uchwałę podjętą rzekomo na zgromadzeniu.

3. Do wniosku nie są dołączone oryginały dokumentów.

Zasadą jest, że w sądzie rejestrowym składa się oryginały dokumentów, a nie ich kopie. Ta zasada dotyczy również sprawozdań finansowych i uchwał.

4. Zbyt wysoka opłata.

Jak wiadomo, od 30 maja br., obowiązuje niższa opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Podejrzewam, że niektóre spółki opłacą wniosek opłatami według stawek sprzed zmian.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Grzegorz 10 czerwca, 2014 o 09:24

Niewątpliwie jest to gorący okres.
Ciekawe sformułowanie „nieco ponad kilkanaście”, bo tak konkretnie to chyba 21.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: