Skontaktuj się

Na co zwracasz uwagę przy przekształceniu?

Marcin Bartyński            06 września 2016            4 komentarze

Tego bloga czytają farmaceuci, lekarze, właściciele firm transportowych, firm ochroniarskich, kawiarni, sklepów, operatorzy telekomunikacyjni, właściciele elektrowni, stacji benzynowych itp. – po prostu przedstawiciele różnych branż.

No i ci wszyscy przedsiębiorcy chcą się przekształcać w spółkę z o. o.

Wprawdzie procedura przekształcenia jest jedna, ale przekształcenie w ramach jednej branży w niektórych aspektach różni się od przekształcenia w ramach innej branży.

Czasami zwracam czytelnikom bloga uwagę na te niuanse.

Kiedyś opowiadałem o przekształceniu przedsiębiorcy prowadzącego sklep z zezwoleniem na sprzedaż alkoholu i zwracałem uwagę na obowiązek zgłoszenia przekształcenia w urzędzie gminy (miasta). Niewykonanie tego obowiązku będzie skutkować cofnięciem zezwolenia.

Także przekształcenie przedsiębiorcy transportowego rządzi się swoimi prawami. Zasadą jest, że na spółkę w dniu przekształcenie przechodzą zezwolenia, licencje, koncesje. Jednak w tym przypadku licencja transportowa nie przechodzi z automatu na spółkę.

Specyficzne jest przekształcenie przychodni w spółkę z o. o. – po prostu jest tam mnóstwo szczegółów, na które trzeba zwrócić uwagę. Sygnalizowałem ten problem tutaj.

Nie mniej problematyczne może być przekształcenie apteki w spółkę z o. o.

Przy przekształceniu operatora telekomunikacyjnego pojawia się pytanie o zwrot ulgi abonenckiej przy wypowiedzeniu umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

A ty na co zwróciłbyś uwagę przy przekształceniu w ramach swojej branży?

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jan 10 października, 2016 o 17:26

Witam,
Jeżeli mogę prosić o opinię, to chciałbym zapytać jak przekazać stację benzynową synowi. Czy dobrym pomysłem jest przekształcenie 1-os. działalności w sp. zo.o.? Czy syn nie utraci koncesji? A może jest jakieś inne wyjście? Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
Z poważaniem,
Jan K.

Odpowiedz

Marcin Bartyński 10 października, 2016 o 20:02

Dlaczego pyta Pan tylko o koncesję, a nie wspomina Pan o zezwoleniu na prowadzenie składu podatkowego, zezwoleniu na sprzedaż alkoholu itd.? 🙂
Zapraszam do kontaktu prywatnego: http://przeksztalceniewspolkezoo.pl/kontakt/

Odpowiedz

Gosia 28 listopada, 2016 o 11:48

Witam Pana
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Chcę się przekształcić w spółkę z o.o. Zamierzam przed rozpoczęciem procesu przekształcenia „wyjąć” niektóre nieruchomości z mojej działalności. To znaczy wyprowadzić z ewidencji środków trwałych określone nieruchomości do majątku mojego prywatnego. Następnie zrobić przekształcenie. Mój księgowy twierdzi, że nie mogę tego zrobić, ponieważ nieruchomości należą do mojego przedsiębiorstwa i muszą wskutek przekształcenia trafić do spółki. Moje pytanie jest takie, czy mogę wycofać nieruchomości przed przekształceniem i dopiero przekształcić się w spółkę z o.o. bez tych nieruchomości ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Gosia

Odpowiedz

Marcin Bartyński 5 grudnia, 2016 o 20:29

Pani Małgorzato,
proszę o kontakt prywatny.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: