Kto zyska, a kto straci na nowelizacji prawa farmaceutycznego

Marcin Bartyński            20 stycznia 2017            Komentarze (1)

Na nowelizacji prawa farmaceutycznego zyskają istniejące sieciówki. Na polski rynek nie będą wchodzić nowe, dla istniejących siecówek nie będzie powstawać nowa konkurencja.

Czasami mówi się o tym, że dzięki nowelizacji prawa farmaceutycznego utworzą się klany farmaceutów. Apteki będą mogły być dziedziczone tylko przez osoby posiadające wykształcenie farmaceutyczne. Nie-farmaceuta nie będzie mógł odziedziczyć apteki.

Kto straci?

Nowelizacja prawa farmaceutycznego uderzy w polskich przedsiębiorców. Nie powstaną polskie sieci aptek. Właściciel czterech aptek nie będzie mógł otworzyć kolejnych. Wiele istniejących aptek upadnie wraz ze śmiercią ich dotychczasowych właścicieli – całe rodziny skupione wokół rodzinnego biznesu i pracujące na jego sukces z dnia na dzień stracą źródło utrzymania.

Stracą właściciele aptek odchodzący na emeryturę. Nie będą mogli sprzedać apteki. Będą zmuszeni do wygaszenia działalności – bez żadnego zysku.

Przede wszystkim stracą pacjenci. Ograniczenie konkurencji sprawi, że ceny leków będą wyższe niż mogłyby być, gdyby nie było ograniczeń.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Luty 26, 2017 o 22:12

Zgodnie z planowanymi zmianami prawa farmaceutycznego aptek nie będą mogły prowadzić spółki kapitałowe, jedynie osoby fizyczne, które są aptekarzami, natomiast zezwolenia na prowadzenie apteki dziedziczyć będą tylko farmaceuci, co znacznie ograniczy swobodę działalności gospodarczej.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: