Kto pokrywa koszty badania planu przekształcenia?

Marcin Bartyński            25 czerwca 2015            4 komentarze

Wczoraj napisała do mnie Czytelniczka z pytaniem, czy koszty zbadania planu przekształcenia będzie pokrywać Skarb Państwa, skoro to sąd powołuje biegłego rewidenta?

Otóż nie – koszty biegłego rewidenta musi pokryć przedsiębiorca. Wydatkami w postępowaniu cywilnym obciąża się strony tego postępowania.

Zawsze jednak można spróbować złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów.

 

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michał Czerwiec 25, 2015 o 21:08

Słyszał Pan kiedyś o uwzględnieniu takiego wniosku?

Odpowiedz

Marcin Bartyński Czerwiec 25, 2015 o 21:39

Nie słyszałem.
Nie słyszałem też, żeby ktoś próbował złożyć taki wniosek.
A Pan ma jakieś doświadczenia w tym przedmiocie?

Odpowiedz

Adam Lipiec 8, 2015 o 00:55

Witam, poszukuje odpowiedzi na pytanie dotyczące przekształcenia. Czy przekształcając działalność osoby fizycznej, rozliczającej się wyłącznie na podstawie zapisów Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów w spółkę kapitałową, do majątku firmy przekształconej można wziąć również pod uwagę składniki niematerialne, które nie znajdują swojego odzwierciedlenia w PKPiR – np. know-how? Przepisy mówią o ustalaniu wartości bilansowej majątku (art. 584 KSH w par.1) ale również o wycenie składników majątku (art. 584 KSH par. 1 pkt.2) – czy w tym przypadku do ustalania wartości majątku nowo powstałej spółki możliwe jest wzięcie pod uwagę wyceny rynkowej majątku, odbiegającej od bilansowej np. na podstawie rzetelnej wyceny dokonanej przez biegłego? Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Bartyński Lipiec 9, 2015 o 23:20

Przepisy nie mówią wprost, według jakiej wartości należy dokonać wyceny, jednakże większość komentatorów stoi na stanowisku, że według wartości bilansowej.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: