Skontaktuj się

Komu przysługuje zwolnienie ze składek ZUS w okresie epidemii koronawirusa?

Marcin Bartyński30 marca 2020Komentarze (0)

W sobotę nad ranem 28 marca Sejm uchwalił Tarczę Antykryzysową. Tego samego dnia ustawa trafiła do Senatu. Dzisiaj Marszałek Senatu zapowiedział wprowadzenie szeregu poprawek do ustawy, prawdopodobnie dzisiaj wieczorem będą one głosowane.

Bardzo istotnym punktem tej ustawy jest zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku opłacania składek ZUS. Ulga jednak nie jest skierowana do wszystkich przedsiębiorców.

Komu przysługuje zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS w okresie epidemii koronawirusa?

Ustawa przewiduje, że ze zwolnienia mogą skorzystać dwie grupy przedsiębiorców.

Pierwsza grupa to tzw. samozatrudnieni. Czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą, które opłacają składki tylko za siebie samych. Do pierwszej grupy zaliczymy tylko tych przedsiębiorców, którzy:

  • prowadzili działalność gospodarczą przed 1 lutego 2020 r.,
  • ich przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie przekroczył kwoty: 15 681 zł,
  • nie zatrudniają nikogo na umowę o pracę, umowę zlecenia, umowę agencyjną.

Natomiast druga grupa to przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 9 pracowników na umowę o pracę lub umowę zlecenia. W stosunku do przedsiębiorców z tej grupy nie ma limitu przychodu 15 681 zł. Wystarczy, że zatrudniają 1 pracownika – ich przychód może wynieść nawet 100 mln zł, a będą zwolnieni ze składek ZUS.

Za jaki okres przysługuje zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS?

Jeżeli spełniasz powyższe warunki, nie będziesz musiał płacić składek za okres marzec – maj. Oznacza to, że w marcu składkę za luty musisz zapłacić.

Jednakże Tarcza Antykryzysowa przewiduje, że stan epidemii może się przedłużać. W związku z tym Rada Ministrów jest uprawiona w drodze rozporządzenia do przedłużenia okresu zwolnienia z opłacania składek.

Jak złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS?

Wniosek można wysłać tradycyjnie pocztą albo złożyć elektronicznie i podpisać podpisem elektronicznym lub ePUAPem. Pewnie niedługo na stronach internetowych ZUS pojawi się wzór takiego wniosku.

Tarcza Antykryzysowa przewiduje, że wniosek będzie maksymalnie odformalizowany. Nie trzeba będzie załączać do niego zaświadczeń o dochodach itp. Będziesz musiał jedynie złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, jaki osiągnąłeś przychód w poprzednim miesiącu.

Co istotne, wniosek będziesz mógł złożyć najpóźniej do 30 czerwca.

Komu NIE przysługuje zwolnienie ze składek ZUS?

Powyżej napisałem, że wniosek o zwolnienie ze składek ZUS przysługuje samozatrudnionym, których przychód w miesiącu poprzedzającym nie przekroczył kwoty 15 861 zł. Uwaga – przychód, a nie dochód. Oznacza to, że jeżeli miałeś przychód 50 000 zł, a koszty 60 000 zł (czyli 10 000 zł straty) – ze zwolnienia nie skorzystasz. Niestety! Na szczęście jeżeli przychód w kolejnym miesiącu nie przekroczy tego limitu, to możesz ubiegać się o zwolnienie ze składki za następny miesiąc.

Ze zwolnienia nie skorzystają również przedsiębiorcy zatrudniający więcej niż 9 pracowników. Ponadto przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali swoją działalność po 31 stycznia.

I za to właśnie Tarcza Antykryzysowa jest najbardziej krytykowana. Rząd zakazał niektórym prowadzania działalności gospodarczej, a i tak – jeżeli nie spełniają powyższych kryteriów, płacić muszą.

Jak przed ZUSem ma uciec przedsiębiorca, którego Tarcza Antykryzysowa nie zwolniła z obowiązku opłacania składek?

Pisałem o tym tutaj.

Kiedy Tarcza Antykryzysowa wejdzie w życie?

Dopiero uchwalił ją Sejm. Dzisiaj obraduje nad nią Senat. Marszałek Grodzki zapowiadał na konferencji prasowej poprawki, więc ustawa wróci jutro do Sejmu. Zgodnie z terminarzem następne posiedzenie Sejmu odbędzie się w połowie kwietnia, jednak sądzę, że marszałek Witek zwoła posiedzenie wcześniej, być może już jutro. Prawdopodobnie Sejm odrzuci poprawki Senatu i ustawa ekspresowo trafi na biurko Prezydenta. Potem premier opublikuje ją w Dzienniku Ustaw, a następnego dnia od publikacji wejdzie ona w życie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: