Kiedy warto pójść drogą przekształcenia firmy w spółkę z o. o.?

Marcin Bartyński            11 stycznia 2015            5 komentarzy

No właśnie – dlaczego wybrać przekształcenie firmy w spółkę z o. o., a nie np. wniesienie przedsiębiorstwa do spółki jako wkładu?

Z dniem przekształcenia spółka wstępuje w prawa i obowiązki przedsiębiorcy

Kiedyś pomagałem w przekształceniu pewnemu przedsiębiorcy, który miał zawarte umowy o świadczenie usług z całą masą klientów. Ów przedsiębiorca chciał się uwolnić od tych klientów i przerzucić całą działalność na spółkę. Gdyby ten przedsiębiorca chciał skorzystać z opcji „rejestracja nowej spółki – wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki”, jego klienci nie staliby się automatycznie klientami spółki. On sam, nie mając już majątku (wniesionego do spółki jako wkład), byłby zobowiązany do świadczenia na rzecz swoich kontrahentów usług. Żeby osiągnąć swój cel, musiałby zwrócić do każdego z nich (a było ich ponad 100) z prośbą o wyrażenie zgody na cesję swoich obowiązków na spółkę.

A tak, dzięki skorzystaniu z dobrodziejstw, jakie daje przekształcenie firmy w spółkę z o. o., ów przedsiębiorca mógł jednego dnia uwolnić się od swoich klientów, gdyż z dniem przekształcenia spółka weszła automatycznie w jego prawa i obowiązki (nie było potrzeby zwracania się o wyrażenia zgody na cesję obowiązków).

Innym razem skontaktowała się ze mną czytelniczka bloga, która nie chciała prowadzić już jednoosobowej firmy, jednakże chciała kontynuować działalność w formie spółki z o. o. Zdecydowała się na przekształcenie, ponieważ była związana umową z PUP (zatrudniała u siebie pracownika w ramach programu wspierania bezrobotnych). W tym przypadku PUP nie pozwolił jej na wniesienie firmy aportem do spółki (na marginesie chciałbym Ci zasygnalizować, że jeżeli zatrudniasz osoby niepełnosprawne i masz problemy z urzędami, to zajrzyj na bloga prowadzonego przez radcę prawnego Katarzynę Beredę Łabędź).

W innym przypadku jeden z moich klientów-przedsiębiorców, który chciał zmienić formę biznesu na spółkę z o. o., myślał o zaciągnięciu kredytu na potrzeby swojej działalności. W związku z tym, że bank miał zamiar badać jego historię kredytową, lepszym wyjściem dla niego było przekształcenie.

A czy Ty znasz inne powody, dla których lepiej jest przekształcić firmę w spółkę z o. o., niż wnieść majątek przedsiębiorcy aporem do nowej spółki?

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jacek Styczeń 28, 2015 o 11:51

Chyba jeden z najważniejszych powodów to zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia biznesu, gdzie nie odpowiadamy całym majątkiem jak w dg
Przy okazji chciałem pogratulować świetnego bloga, dużo cennych informacji. Powodzenia 🙂

Odpowiedz

Marcin Bartyński Luty 3, 2015 o 00:17

Proszę odwiedzać bloga częściej – będzie coraz więcej cennych informacji 🙂
Warto dodać, że przekształcenie nie jest dobrym pomysłem na ucieczkę przed długami. Przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za długi powstałe przed przekształceniem przez okres trzech lat – licząc od dnia przekształcenia.

Odpowiedz

Katarzyna Marzec 30, 2015 o 11:32

Witam, bardzo dziękuję za polecenie czytelnikom mojego bloga. Jednocześnie gratuluję Panu tak interesującego i poczytnego bloga, mam nadzieję że będzie się on dalej rozwijał z jeszcze większymi sukcesami. Będę go polecać.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Bartyński Marzec 30, 2015 o 21:01

Bardzo Pani dziękuję!

Odpowiedz

Justyna Grudzień 3, 2015 o 14:25

Dziękuję za wiele cennych informacji w temacie przekształcenia. Zastanawiam się nad takim przekształceniem działalności w spółkę, ale nurtuje mnie jedna kwestia. Czy wystarczy że w umowie spółki będzie ogólny zapis że kapitał zakładowy pokrywam majątkiem zgodnie z wyceną (np. chcę żeby kapitał zakładowy = wartość majątku z wyceny), czy to już będzie wniesienie przedsiębiorstwa i trzeba wszystko dokładnie opisać?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: