Skontaktuj się

Kiedy można rozpocząć działalność leczniczą?

Marcin Bartyński21 października 2020Komentarze (0)

W tym tygodniu udało mi się uzyskać dla jednego z moich klientów wpis w rejestrze podmiotów leczniczych w rekordowym tempie. Wniosek złożyłem w czwartek, natomiast podmiot leczniczy urząd zarejestrował w poniedziałek.

Wpis w rejestrze warunkiem rozpoczęcia działalności leczniczej

Klient bardzo się niecierpliwił, gdyż mógł rozpocząć działalność leczniczą dopiero po uzyskaniu wpisu w rejestrze. Zgodnie z ustawą:

Działalność leczniczą można rozpocząć po uzyskaniu wpisu do rejestru.

Podmiot może prowadzić działalność jedynie w granicach zakreślonych wpisem do rejestru. Jeżeli np. wpis do rejestru gabinetu stomatologicznego obejmuje jedynie „stomatologię dziecięcą”, a podmiot chciałby rozszerzyć działalność na „chirurgię stomatologiczną”, to musiałby uzyskać wpis w rejestrze.

Urząd pomimo prawidłowo złożonego wniosku nie dokonuje wpisu

Urząd ma 30 dni na dokonanie wpisu od momentu prawidłowego złożenia wniosku. Co w sytuacji, gdy jednak ten trzydziesty dzień upłynie, a wpisu brak?

Wtedy podmiot musi poczekać jeszcze 10 dni. Jeżeli w tym terminie nadal nie będzie wpisu, to podmiot będzie uprawniony do rozpoczęcia działalności leczniczej. Jednakże z tym zastrzeżeniem, że uprzednio musi zawiadomić urząd na piśmie o rozpoczęciu działalności.

Jeżeli jednak urząd wezwał podmiot do uzupełnienia braków wniosku, to ten termin ulega odpowiedniemu przedłużeniu.

Co grozi za prowadzenie działalności pomimo braku wpisu w rejestrze?

Prowadzenie działalności leczniczej pomimo braku wpisu jest wykroczeniem.

Kto wykonuje działalność leczniczą bez wymaganego wpisu do rejestru lub ewidencji, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Pomoc prawna w rejestracji podmiotu leczniczego

Pomagam lekarzom w uzyskiwaniu wpisów w rejestrze. Składam w ich imieniu wnioski, przygotowuję obowiązkowe regulaminy. Jak jest taka potrzeba, to wcześniej pomagam w rejestracji spółki, która będzie ubiegać się o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: