Skontaktuj się

Jednoosobowa spółka z o. o.

Marcin Bartyński25 maja 2013Komentarze (0)

Czy jednoosobowa spółka z o. o. jest opłacalna?

1. W spółce jednoosobowej w organizacji jedyny wspólnik nie ma prawa reprezentowania spółki (nie dotyczy to zgłoszenia spółki do sądu rejestrowego). Jeżeli więc wspólnik jest zarazem jedynym członkiem zarządu, spółkę może reprezentować tylko pełnomocnik.

2.Upraszczając, można powiedzieć, że umowy zawierane pomiędzy wspólnikiem a spółką powinny mieć formę pisemną pod rygorem nieważności. Zatem jeżeli świadczysz na rzecz spółki jakąś pracę i otrzymujesz za to od spółki wynagrodzenie, powinieneś mieć ze spółką podpisaną umowę.

3. Jeżeli jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu, wszystkie umowy zawierane między tym wspólnikiem a spółką powinny mieć formę aktu notarialnego.

4. Wspólnik jednoosobowej spółki z o. o. opłaca składki ZUS, jak zwykły przedsiębiorca, podczas gdy wspólnik spółki wieloosobowej nie ma takiego obowiązku.

Co zrobić, żeby uniknąć tych rygorów? Przenieść niewielką część udziałów (np. 10%) na inną osobę. O tym, jak zbyć udziały, piszę tutaj.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: