Skontaktuj się

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – krok po kroku.

Marcin Bartyński            24 kwietnia 2013            Komentarze (0)

1. Zawarcie umowy spółki

Pierwszym krokiem jest zawarcie umowy spółki. Umowa spółki powinna mieć formę aktu notarialnego.

Zanim jednak udasz się do notariusza, zastanów się nad treścią umowy. Przemyślenie tej kwestii pozwoli Ci w przyszłości uniknąć problemów. Np. pomyśl, w jaki sposób chcesz uregulować w umowie spółki dopłaty wspólników (o instytucji dopłat piszę m. in. w poście „Dopłaty wspólników”). Jeżeli chciałbyś do swojej umowy spółki wprowadzić regulacje dotyczące wypowiedzenia umowy, przeczytaj post Czy można wypowiedzieć umowę spółki?. Od chwili zawarcia umowy spółka funkcjonuje w obrocie jako „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji”.

2. Wniesienie wkładów

Drugim krokiem jest wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie kapitału zakładowego. O tym, w jaki sposób można pokryć kapitał zakładowy, przeczytasz tutaj.

3. Powołanie organów

Kolejnym krokiem jest powołanie zarządu. Zazwyczaj pierwszy zarząd powołuje się w umowie spółki, aczkolwiek nie ma przeszkód, aby wspólnicy powołali zarząd w innym akcie, niż umowa (druga opcja jest często tańsza).

Umowa spółki może również nakładać na wspólników obowiązek powołania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej. Jednakże spółka, która ma kapitał zakładowy mniejszy niż 500 000, 01 zł i liczy mniej niż 26 wspólników, nie musi posiadać żadnego z tych organów.

4. Rejestracja spółki

Ostatnim krokiem jest rejestracja spółki. Jeżeli masz już umowę, kapitał zakładowy został pokryty w całości, zarząd został powołany uchwałą wspólników, możesz zarejestrować spółkę w sądzie. O tym, jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji, piszę tutaj.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Następny wpis: