Jak zabezpieczyć się przed niechcianym wspólnikiem?

Marcin Bartyński            11 listopada 2013            Komentarze (0)

Na pewno są osoby, z którymi z różnych przyczyn nie chciałbyś prowadzić spółki. Być może obawiasz się, że Twój wspólnik sprzeda swoje udziały konkurencji, która dzięki temu zyska dostęp do tajemnic spółki. Jak się przed tym zabezpieczyć?

Warto wiedzieć, że do umowy spółki można wprowadzić postanowienia ograniczające sprzedaż udziału. Na czym te ograniczenia mogą polegać?

Najbardziej popularnym ograniczeniem jest chyba wymóg uzyskania zgody zarządu na sprzedaż. Ewentualna umowa sprzedaży bez uzyskania takiej zgody byłaby bezskuteczna.

Umowa spółki może przewidywać również inne ograniczenia. Na przykład, że zgody udziela nie zarząd, a zgromadzenie wspólników lub rada nadzorcza. Lub że udziały mogą być zbyte wyłącznie wspólnikom (lub że nie mogą być zbyte wspólnikowi). Albo że nabywcą może być tylko osoba, która ma miejsce zamieszkania w miejscowości, w której spółka ma siedzibę; albo określone wykształcenie. Albo że udziału nie można zbyć w ciągu pierwszego roku od zarejestrowania spółki.

Do umowy spółki można wprowadzić również inne ograniczenia, zależnie od potrzeb wspólników. Trzeba tylko pamiętać o jednym – prawa do zbycia udziału nie można wyłączyć, można je tylko ograniczyć.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: