Skontaktuj się

Jak wybrać dzień przekształcenia działalności w spółkę z o. o.?

Marcin Bartyński            24 października 2018            Komentarze (0)

Kiedyś już wyjaśniałem na blogu, że dniem przekształcenia jest dzień rejestracji spółki w KRS. W tym dniu spółka wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki dotychczasowego przedsiębiorcy.

Dlaczego warto wybrać dzień przekształcenia?

Warto wiedzieć, że można prosić sąd o rejestrację spółki w konkretnym dniu. Dzień przekształcenia można sobie wybrać samemu. Moi klienci najczęściej chcą, żeby spółka została zarejestrowana w pierwszym dniu roboczym danego miesiąca kalendarzowego. Rejestracja w tym dniu znacznie ułatwia życie biurom rachunkowym obsługującym spółki. Przykładowo z punktu widzenia przepisów prawa rachunkowego wygodnie jest otworzyć księgi rachunkowe spółki w pierwszy roboczy dzień miesiąca. Wygodniej jest rozliczać należności podatkowe, jeżeli spółka zostanie zarejestrowana w pierwszym dniu roboczym miesiąca.

Aczkolwiek niektórym przedsiębiorcom zależy na tym, żeby przekształcenie zostało sfinalizowane jak najszybciej i z związku z tym godzą się na rejestrację spółki nawet w środku miesiąca. Jest to jak najbardziej możliwe. Czasami wygoda biura rachunkowego musi zejść na dalszy plan.

Kiedy sąd nie przychyli się do prośby o dzień przekształcenia? Między innymi wtedy, gdy:

  1. wniosek o rejestrację spółki został złożony zbyt późno. Z mojej praktyki wynika, że wniosek powinien zostać złożony najpóźniej 7 dni przed planowanym przekształceniem, aczkolwiek często ten termin okazuje się za krótki,
  2. dzień przekształcenia wypada w dzień, np. 2 maja, który zarządzeniem prezesa sądu ma być dniem wolnym od pracy i ma zostać odpracowany w którąś sobotę,
  3. akurat w zaplanowany dzień przekształcenia nastąpi awaria systemu.

Chciałbym równocześnie ostrzec, żeby nie przeoczyć dnia przekształcenia. Kiedyś kontaktował się ze mną czytelnik, który nie zauważył, że spółka została już zarejestrowana. I przez kilka tygodni wystawiał i przyjmował faktury jako przedsiębiorca, używał kasy fiskalnej z jego danymi, a nie danymi spółki. Wszędzie korzystał ze swojego NIPu, pomimo że spółka już miała własny NIP.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: