Skontaktuj się

Jak długo trwa przekształcenie?

Marcin Bartyński06 grudnia 2018Komentarze (0)

W zeszłym tygodniu zadzwonił do mnie Czytelnik bloga z pytaniem, jak długo trwa procedura przekształcenia. Zależało mu na tym, żeby do końca lutego zarejestrować nową spółkę. Czy jest szansa, żeby zdążyć?

Jak długo trwa przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o. o.?

Standardowo przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o. o. trwa ok. 2-3 miesiące. Wszystko jednak zależy od sprawności sądu, który musi najpierw powołać biegłego, a potem zarejestrować spółkę. Niebagatelne znaczenia ma także sprawność biura rachunkowego, które jest odpowiedzialne za przygotowanie sprawozdania finansowego i wyceny składników majątku. Najszybsze przekształcenie, jakie udało mi się przeprowadzić, zajęło ok. półtora miesiąca – opowiedziałem o nim tutaj.

Jak długa trwa przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o. o. sp. komandytową?

W przypadku przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o. o. sp. komandytową mamy do czynienia z dwoma przekształceniami. Najpierw przekształcenie w sp. z o. o., potem przekształcenie sp. z o. o. w sp. komandytową. Powoduje to odpowiednie wydłużenie całej procedury do ok. 5-6 miesięcy. Teoretycznie można się spiąć i przejść przez procedurę trochę szybciej. Skuteczne przyspieszenie procedury będzie zależeć od:

  • po pierwsze, sprawnego działania biura rachunkowego,
  • po drugie, sprawnego działania osoby koordynującej proces przekształcenia,
  • następnie sprawnego przygotowania opinii przez biegłego rewidenta
  • wreszcie sprawnego działania sądu rejestrowego, na co może mieć ograniczony wpływ osoba koordynująca przekształcenie.

Jak długo trwa przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową?

W związku z tym, że w tym przypadku nie ma potrzeby powoływania biegłego rewidenta, to procedurę przekształcenia można przeprowadzić nawet w jeden miesiąc.

***

Bardzo często decyzje przedsiębiorców o przekształceniu w spółkę są związane z rozwojem ich biznesu. Niekiedy rozwój biznesu pozwala na podjęcie decyzji o podbijaniu zagranicznych rynków, np. rynku ukraińskiego. Jeżeli i ty zastanawiasz się nad otwarciem firmy na Ukrainie, to polecam bloga pisanego przez ukraińskiego prawnika dla polskich przedsiębiorców: Jak założyć firmę na Ukrainie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: