Skontaktuj się

Faktury kosztowe otrzymane w trakcie przekształcenia. Prawo do odliczenia podatku naliczonego

Marcin Bartyński06 lutego 2018Komentarze (0)

Normalne jest, że przedsiębiorcy nabywają na potrzeby swojej działalności usługi lub towary. Niektórzy otrzymują po kilka-kilkanaście faktur kosztowych tygodniowo, a nawet i więcej.

W takich przypadkach jest szalenie istotne, aby precyzyjnie zaplanować dzień przekształcenia (moment wpisu spółki do KRS). Jest to ważne ze względu na treść oznaczeń nabywcy towaru/usługi znajdujących się na fakturach kosztowych. W momencie wpisu spółki do KRS zmieniają się co najmniej następujące dane: 1) firma przedsiębiorcy (zamiast „Jan Kowalski Usługi budowlane” będzie „XYZ sp. z o. o.”, 2) NIP przedsiębiorcy, 3) a czasem nawet adres przedsiębiorcy.

I pojawia się problem, które dane powinny znaleźć się na fakturze – dane działalności gospodarczej sprzed przekształcenia, czy dane spółki po przekształceniu?

Możliwe są tutaj między innymi następujące konfiguracje:

  1. usługa była świadczona na rzecz podmiotu przed przekształceniem (względnie towar nabyty przed przekształceniem), faktura była wystawiona przed przekształceniem, podmiot fakturę otrzymał przed przekształceniem,
  2. usługa była świadczona przed przekształceniem, faktura była wystawiona przed przekształceniem, podmiot fakturę otrzymał po przekształceniu,
  3. usługa była świadczona przed przekształceniem, faktura została wystawiona po przekształceniu,
  4. początek wykonywania usługi nastąpił przed przekształceniem, ostatecznie usługa została wykonana po przekształceniu, faktura wystawiona i otrzymana po przekształceniu.

Można zadać w tym momencie pytanie: czy faktura z danymi działalności gospodarczej sprzed przekształcenia uprawnia do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z takich faktur?

W niektórych przypadkach – tak. W pozostałych przypadkach będzie konieczność sporządzenia not korygujących.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: