Dokumenty potrzebne do przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o. o.

Marcin Bartyński            11 lutego 2015            4 komentarze

Jakiś czas temu pisałem o tym, jakie dokumenty musisz złożyć w sądzie, żeby przekształcić działalność gospodarczą w spółkę z o. o. Od tamtego wpisu minęły prawie dwa lata, a w tym czasie przepisy trochę się pozmieniały, więc aktualizuję listę.

A więc jesteś na tym etapie przekształcenia, na którym biegły nie ma zastrzeżeń do planu przekształcenia, udało Ci się złożyć oświadczenie o przekształceniu, dysponujesz aktem założycielskim. I co dalej?

Rejestracja spółki z o. o.! Oto lista dokumentów, która jest do tego niezbędna. Przygotuj sobie miejsce na biurku, sprawdź, czy w drukarce nie brakuje toneru, bo będzie tego sporo.

Pierwszym dokumentem jest formularz KRS-W3 (wniosek o rejestrację spółki z o. o.). Pozostałe – to załączniki do tego wniosku. Wymieńmy urzędowe formularze: KRS-WH zatytułowany „sposób powstania podmiotu”, KRS-WE (wspólnik), KRS-WK (organy), KRS-WM (przedmiot działalności). Pamiętaj, że niedawno była nowelizacja rozporządzenia i teraz niektóre formularze nieco się zmieniły.

Jedziemy dalej. Kolejne załączniki to oświadczenie o przekształceniu oraz akt założycielski spółki. Oba dokumenty wymagają formy aktu notarialnego. Nie obejdzie się także bez adresu jedynego wspólnika spółki oraz bez adresów członków zarządu.

Czy coś pominąłem? Rutyna podpowiada, że brakuje notarialnie poświadczonych podpisów członków zarządu. Ale okazuje się, że nie jest to brak, ponieważ w styczniu tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o KRS, która usunęła ten wymóg.

Warto też pamiętać o liście wspólników i o wszystkich elementach, które powinna zawierać.

Do niedawna w całej tej dokumentacji musiały znaleźć się zgłoszenia do urzędu skarbowego i urzędu statystycznego, ale od grudnia zeszłego roku takich wymogów już nie ma.

 Jeszcze coś?

Oświadczenie członków zarządu o pokryciu całego kapitału zakładowego. Jakkolwiek niektórzy mogą mieć wątpliwości, czy taki dokument jest potrzebny, to jeżeli chcesz chuchać na zimne, warto go załączyć, żeby uniknąć przykrych niespodzianek.

To chyba wszystko.

Jednak widać, że ostatnie nowelizacje przepisów odchudziły tę papierologię, bo kiedyś było tego więcej.

Zapomniałem jeszcze o dowodach uiszczenia opłat.

Jeżeli nie chcesz żadnych przykrych niespodzianek przy końcowym etapie przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o. o., nie zapomnij podpisać tych wszystkich dokumentów!

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomek Sierpień 9, 2017 o 17:48

Na stronie https://www.biznes.gov.pl/publikacja/-/publikacja/2618-zlozenie-wniosku-o-wpis-przeksztalcenia-i-spolki-z-oo-do-krs jest napisane: „Wraz z wnioskiem o wpis przekształcenia przedsiębiorcy do rejestru należy złożyć wniosek o ogłoszenie przekształcenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym” – czy faktycznie jest to wymagane, czy sąd powinien takie ogłoszenie zamieścić automatycznie?

Odpowiedz

Marcin Bartyński Sierpień 9, 2017 o 20:29

Tak wynika wprost z KSH. Ale w praktyce sądy nie wymagają osobnego wniosku.

Odpowiedz

Tomek Sierpień 9, 2017 o 19:33

Pytanie w sprawie KRS-W3 – kto jest podmiotem składającym wniosek – spółka czy inny podmiot (np. działalność gospodarcza) – chodzi o właściwe zaznaczenie w formularzu? W tym samym formularzu w sekcji C są dane o NIP i REGON – czy wybieramy opcję że spółka nie wystąpiła o te numery czy wpisujemy tu stare numery NIP i REGON działalności gospodarczej?

Odpowiedz

Marcin Bartyński Sierpień 9, 2017 o 20:30

Paradoksalnie wnioskodawcą jest spółka. NIP i REGON zostaną nadane po rejestracji.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: