Skontaktuj się

Dlaczego warto przekształcić działalność gospodarczą w spółkę z o. o.?

Marcin Bartyński21 sierpnia 2019Komentarze (0)

Kilka dni temu dostałem od pewnego lekarza maila. Po przeczytaniu listu wgniotło mnie z wrażenia w fotel. Ów lekarz pisał:

Jestem właścicielem przychodni. Prowadzę ją w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Przychodnia świadczy usługi w ramach POZ na kontrakcie z NFZ.

Mam troje dorosłych dzieci.

Planuję przekształcić moją działalność gospodarczą w spółkę z córkami – tak, żeby po mojej śmierci dorobek kilkudziesięciu lat pracy nie legł w gruzach…

Poszukuję odpowiedzialnej osoby, która przeprowadziłaby mnie przez gąszcz prawnych zawiłości i równocześnie zagwarantowała płynne przekształcenie względem posiadanego kontraktu z NFZ.

Czym się tak zafascynowałem?

Wiele razy w rozmowach z klientami-przedsiębiorcami poruszaliśmy temat dziedziczenia ich przedsiębiorstwa. Zazwyczaj dochodziliśmy do wniosku, że dużo łatwiej jest dziedziczyć spółkę z o. o., niż JDG. Trochę porozmawialiśmy o tym, że w celu ułatwienia życia spadkobiercom warto przekształcić się w spółkę z o. o. W rozmowach klienci na poważnie rozważali moje propozycje, ale zazwyczaj na rozmowach się kończyło. Klienci nie podejmowali więcej tematu. Tak naprawdę niewielu miało czas i głowę do tego, żeby zamienić słowo w czyn i przygotować przedsiębiorstwo do spadkobrania.

No i zrobił na mnie wrażenie ów lekarz. Jako jeden z niewielu sam zaczął się interesować sprawą  przekształcenia w sp. z o. o. – a to w celu przygotowania przychodni dla spadkobierców.

Jak mu pomogę osiągnąć ten cel?

Żeby pomóc osiągnąć ten cel, przygotuję dla niego projekt planu przekształcenia i innych dokumentów, w tym przede wszystkim aktu założycielskiego spółki. Ważnym elementem aktu założycielskiego będą zapisy o spadkobiercach. Być może lekarz będzie chciał wyłączyć z dziedziczenia niektórych spadkobierców. Będzie to wymagało odpowiednich zapisów w akcie założycielskim.

Następnie przygotuję wniosek o rejestrację spółki. Wraz z opracowanymi przeze mnie załącznikami wniosek będzie liczył ponad dwadzieścia stron. A po kilku-kilkunastu dniach od złożenia wniosku sąd zarejestruje spółkę. Od tej chwili przychodnia będzie działać w formie spółki z o. o.

I właśnie z tą chwilą cel lekarza zostanie osiągnięty – przychodnia zostanie przygotowana do spadkobrania.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: