Skontaktuj się

Dlaczego warto przekształcić działalność gospodarczą w spółkę z o. o.?

Marcin Bartyński21 sierpnia 2019Komentarze (0)

Kilka dni temu dostałem od pewnego lekarza maila. Po przeczytaniu listu wgniotło mnie z wrażenia w fotel. Ów lekarz pisał:

Jestem właścicielem przychodni. Prowadzę ją w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Przychodnia świadczy usługi w ramach POZ na kontrakcie z NFZ.

Mam troje dorosłych dzieci.

Planuję przekształcić moją działalność gospodarczą w spółkę z córkami – tak, żeby po mojej śmierci dorobek kilkudziesięciu lat pracy nie legł w gruzach…

Poszukuję odpowiedzialnej osoby, która przeprowadziłaby mnie przez gąszcz prawnych zawiłości i równocześnie zagwarantowała płynne przekształcenie względem posiadanego kontraktu z NFZ.

Czym się tak zafascynowałem?

Wiele razy w rozmowach z klientami-przedsiębiorcami poruszaliśmy temat dziedziczenia ich przedsiębiorstwa. Zazwyczaj dochodziliśmy do wniosku, że dużo łatwiej jest dziedziczyć spółkę z o. o., niż JDG. Trochę porozmawialiśmy o tym, że w celu ułatwienia życia spadkobiercom warto przekształcić się w spółkę z o. o. W rozmowach klienci na poważnie rozważali moje propozycje, ale zazwyczaj na rozmowach się kończyło. Klienci nie podejmowali więcej tematu. Tak naprawdę niewielu miało czas i głowę do tego, żeby zamienić słowo w czyn i przygotować przedsiębiorstwo do spadkobrania.

No i zrobił na mnie wrażenie ów lekarz. Jako jeden z niewielu sam zaczął się interesować sprawą  przekształcenia w sp. z o. o. – a to w celu przygotowania przychodni dla spadkobierców.

Jak mu pomogę osiągnąć ten cel?

Żeby pomóc osiągnąć ten cel, przygotuję dla niego projekt planu przekształcenia i innych dokumentów, w tym przede wszystkim aktu założycielskiego spółki. Ważnym elementem aktu założycielskiego będą zapisy o spadkobiercach. Być może lekarz będzie chciał wyłączyć z dziedziczenia niektórych spadkobierców. Będzie to wymagało odpowiednich zapisów w akcie założycielskim.

Następnie przygotuję wniosek o rejestrację spółki. Wraz z opracowanymi przeze mnie załącznikami wniosek będzie liczył ponad dwadzieścia stron. A po kilku-kilkunastu dniach od złożenia wniosku sąd zarejestruje spółkę. Od tej chwili przychodnia będzie działać w formie spółki z o. o.

I właśnie z tą chwilą cel lekarza zostanie osiągnięty – przychodnia zostanie przygotowana do spadkobrania.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: