Skontaktuj się

Czy wróci możliwość przekształcenia apteki w spółkę?

Marcin Bartyński13 lutego 2018Komentarze (0)

Emocje związane z nowelizacją prawa farmaceutycznego z zeszłego roku już opadły. Czasami nadal pojawiają się pytania o możliwość przekształcenia apteki z zezwoleniem w spółkę z o. o. Przypomnijmy zatem, jakie są założenia apteki dla aptekarza:

  1. prawo do uzyskania zezwolenia posiada tylko farmaceuta, spółka jawna farmaceutów lub spółka partnerska farmaceutów. Spółka z o. o. nie może uzyskać zezwolenia na prowadzenie apteki,
  2. została wyłączona możliwość przekształcenia apteki w spółkę z o. o. W przypadku takiego przekształcenia zezwolenie wygaśnie.

Oprócz tego zostały wprowadzone inne ograniczenia w wydawaniu zezwoleń, np. zezwolenia nie uzyska farmaceuta, który prowadzi 4 apteki (w ręku jednego podmiotu nie może być skupionych więcej niż 4 apteki).

Od czerwca 2017 r. skończyły się zatem pewne możliwości:

  1. nie powstaną nowe polskie sieci aptek,
  2. nie-farmaceuci nie mogą dziedziczyć biznesów rodzinnych skupionych wokół apteki.

Kilka dni temu przeczytałem jednak o interesującym pomyśle Business Center Club, a mianowicie o propozycji wprowadzenia przepisów umożliwiających jednoosobowemu przedsiębiorcy przekształcenie działalności w spółkę osobową, np. spółkę jawną. BCC nie podaje żadnych szczegółów tego pomysłu.

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości przekształcenia jdg w spółkę jawną ani w żadną inną spółkę osobową. Przedsiębiorca może przekształcić się tylko w jednoosobową spółkę z o. o. lub jednoosobową spółkę akcyjną. Zgodnie z propozycją BCC przekształcona spółka jawna miałaby być z udziałem innych wspólników (którzy przystępowaliby do spółki na którymś etapie przekształcenia?). Nie ma żadnych szczegółów tej propozycji, można o niej przeczytać tutaj.

Byłaby to ciekawa propozycja dla właścicieli aptek prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: