Czy w wyniku przekształcenia przejdą na spółkę zezwolenia, koncesje?

Marcin Bartyński            03 czerwca 2015            2 komentarze

Bardzo często zdarza się, że przedsiębiorca, który myśli o przekształceniu w spółę z o. o., prowadzi biznes w oparciu o jakąś decyzję administracyjną. Np. przedsiębiorcy prowadzący lokale gastronomiczne muszą posiadać koncesję na sprzedaż alkoholu i pozwolenie Sanepidu. Farmaceuta, który chce otworzyć aptekę, musi postarać się o zezwolenie na jej prowadzenie (o prawnych aspektach prowadzenia apteki poczytasz na blogu legalnaapteka.pl; twórca tego bloga jest jednocześnie jednym z autorów portalu ZnamSwojePrawo.pl).

Przedsiębiorca, który jeździ taksówką, musi wylegitymować się posiadaniem licencji transportowej. Dostawca Internetu jest objęty obowiązkiem posiadania zezwolenia radiowego, a nadto jest wpisany do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Właściciel kopalni powinien postarać się o koncesję na wydobywanie kopalin ze złóż.

Oczywiście, przykładów można mnożyć. Wszystkie te decyzje są kierowane do przedsiębiorcy – osoby fizycznej, który nabył określone w niej zezwolenie. Co się stanie z tym uprawnieniem w chwili przekształcenia? Czy przejdzie na spółkę, czy też wygaśnie? A może zostanie przy owej osobie fizycznej?

Otóż zasadą jest, że te wszystkie zezwolenia, koncesje przyznane przedsiębiorcy w decyzji administracyjnej przechodzą na spółkę w dniu przekształcenia. Żeby jednak nie było tak dobrze, trzeba powiedzieć, że od każdej zasady są wyjątki. Tak jest i w tym przypadku, ponieważ decyzja albo ustawa, na podstawie której wydano decyzję, mogą stanowić inaczej.

I tak w decyzji może być zawarte wprost stwierdzenie, że dane uprawnienie nie będzie przechodzić na spółkę powstałą wyniku przekształcenia. Takie ograniczenie może być zawarte również w ustawie.

Jeżeli zatem prowadzisz sklep, w którym sprzedajesz alkohol i przekształcasz się w spółkę z o. o., to najpierw sprawdź w treści koncesji, jakie będą skutki przekształcenia. Potem zajrzyj do ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Jeżeli decyzja i ustawa milczą w tym temacie, możesz spokojnie kontynuować procedurę.

Jeżeli jednak ustawa lub decyzja w jakiś sposób regulują kwestię przekształcenia, zastanów się, w jaki sposób ta regulacja wpłynie na procedurę.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Adam Czerwiec 3, 2015 o 11:21

Dzień dobry! Bardzo istotny temat 🙂 Szczególnie, że przedsiębiorcy często zapominają o tych kwestiach, a one warunkują prowadzenie działalności w danej branży. Dziękuję uprzejmie za słów kilka o moim blogu. Przy kolejnym wpisie będę miał okazję się odwdzięczyć 😉
Miłego dnia!

Odpowiedz

Marcin Bartyński Czerwiec 11, 2015 o 19:09

Dziękuję za komentarz i czekam na zapowiadany wpis 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: