Skontaktuj się

Czy przekształcenie w spółkę z o. o. jest dobrym sposobem na ucieczkę przed długami?

Marcin Bartyński28 października 2013Komentarze (0)

Pomysłowi dłużnicy dobrze wiedzą, jak radzić sobie z natrętnymi wierzycielami. Np. właściciel jednej z poznańskich kamienic, będąc zadłużony na kwotę 6 mln zł w pewnej holenderskiej firmie, znalazł taki sposób: w ugodzie sądowej zobowiązał się do płacenia dwójce swoich nieślubnych dzieci alimentów w wysokości 100 tys. zł miesięcznie; ponadto miał im zapłacić ponad 6 mln zł zaległych alimentów. Zgodnie z przepisami KPC należności alimentacyjne są zaspokajane przed należnościami innych wierzycieli; zatem wszystkie pieniądze zostają w rodzinie i z Holendrami właściciel kamienicy nie musi się dzielić. Pomysł genialny. O sprawie można przeczytać tutaj.

Jednakże przekształcenie działalności w spółkę z o. o. nie jest dobrym pomysłem na uniknięcie odpowiedzialności za długi przedsiębiorcy. Przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za długi powstałe przed przekształceniem przez okres trzech lat – licząc od dnia przekształcenia. Oznacza to, że wierzyciel za zobowiązania zaciągnięte przed przekształceniem może pozwać według swojego wyboru – albo spółkę, albo przedsiębiorcę, albo spółkę i przedsiębiorcę naraz.

Zatem dłużniku – przekształcenie nie jest dobrym sposobem na ucieczkę przed długami.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: