Skontaktuj się

Czy przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o. o. może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę?

Marcin Bartyński08 lipca 2015Komentarze (0)

Jakiś czas temu ktoś trafił na tego bloga wpisując w wyszukiwarkę słowa „wypowiedzenia dla pracowników po przekształceniu spółki z o. o.”.

Załóżmy, że ów internauta:

 • jest przedsiębiorcą,
 • jest pracodawcą,
 • ma zamiar przekształcić się w spółkę z o. o.,
 • pracodawca po przekształceniu ma zamiar wypowiedzieć pracownikom umowy o pracę.

Jeżeli powyższe założenia są prawdziwe i rzeczywiście dojdzie do wypowiedzenia umów pracownikom, to pracodawca, którym będzie po przekształceniu spółka, naraża się na przegrany proces przed sądem pracy.

Dlaczego?

Kiedyś pisałem o tym, że w związku z przekształceniem działalności w spółkę z o. o. dojdzie do przejścia zakładu pracy z dotychczasowego pracodawcy (tj. z przedsiębiorcy) na nowego pracodawcę (tj. spółkę). O tym, jakie obowiązki łączą się z przejściem zakładu pracy na spółkę, przeczytasz w artykule: „Przekształcenie działalności w spółkę z o. o. – obowiązki przedsiębiorcy wobec pracowników„.

Musisz wiedzieć, że z przepisów Kodeksu pracy wynika wprost:

Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.

Oczywiście, spółka w uzasadnieniu oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę może podać inną przyczynę. Tylko, że jeżeli sąd pracy dojdzie do przekonania, że rzeczywistą przyczyną było właśnie przejście zakładu na innego pracodawcę, to…

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: