Skontaktuj się

Czy przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o. o. może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę?

Marcin Bartyński            08 lipca 2015            Komentarze (0)

Jakiś czas temu ktoś trafił na tego bloga wpisując w wyszukiwarkę słowa „wypowiedzenia dla pracowników po przekształceniu spółki z o. o.”.

Załóżmy, że ów internauta:

  • jest przedsiębiorcą,
  • jest pracodawcą,
  • ma zamiar przekształcić się w spółkę z o. o.,
  • pracodawca po przekształceniu ma zamiar wypowiedzieć pracownikom umowy o pracę.

Jeżeli powyższe założenia są prawdziwe i rzeczywiście dojdzie do wypowiedzenia umów pracownikom, to pracodawca, którym będzie po przekształceniu spółka, naraża się na przegrany proces przed sądem pracy.

Dlaczego?

Kiedyś pisałem o tym, że w związku z przekształceniem działalności w spółkę z o. o. dojdzie do przejścia zakładu pracy z dotychczasowego pracodawcy (tj. z przedsiębiorcy) na nowego pracodawcę (tj. spółkę). O tym, jakie obowiązki łączą się z przejściem zakładu pracy na spółkę, przeczytasz w artykule: „Przekształcenie działalności w spółkę z o. o. – obowiązki przedsiębiorcy wobec pracowników„.

Musisz wiedzieć, że z przepisów Kodeksu pracy wynika wprost:

Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.

Oczywiście, spółka w uzasadnieniu oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę może podać inną przyczynę. Tylko, że jeżeli sąd pracy dojdzie do przekonania, że rzeczywistą przyczyną było właśnie przejście zakładu na innego pracodawcę, to…

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: