Skontaktuj się

Czy po przekształceniu trzeba podpisywać aneksy do umów?

Marcin Bartyński13 listopada 20193 komentarze

Dzisiaj piszę, bo jestem oburzony na działanie niektórych urzędników zajmujących się wypłacaniem środków publicznych. Jestem oburzony na nieznajomość przepisów KSH o przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę z o. o. Jestem oburzony tym, że braki w wiedzy niektórych urzędników mogą spowodować, iż jakiś przedsiębiorca może porzucić zamiar przekształcenia.

O co chodzi?

W zeszłym tygodniu skontaktował się ze mną czytelnik bloga. Był mocno wystraszony. Poinformował pewną instytucję o zamiarze przekształcenia jdg w sp. z o. o. Owa instytucja zapewniająca mu praktycznie 100% źródeł finansowania nie chce przyjąć do wiadomości, że po przekształceniu spółka z mocy prawa stanie się następcą tego przedsiębiorcy. Instytucja ta będzie się domagać podpisania aneksu do umowy, na podstawie której oba podmioty do tej pory ze sobą współpracują. Jednocześnie owa instytucja zastrzegła sobie prawo do odmowy podpisania aneksu w razie stwierdzenia, że spółka przekształcona nie spełnia już wymagań uprawniających do świadczenia usług.

O zgrozo!

Przepisy o przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę z o. o. istnieją już od ośmiu lat! I ustawodawca wprowadził je do KSH ustawą – uwaga! – o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Pomimo to w świadomości niektórych instytucji przekształcenie jeszcze się nie zakorzeniło. Trudno jest pojąć niektórym, że spółka przekształcona z automatu staje się stroną wszystkich umów zawartych przez dotychczasowego przedsiębiorcę.

Zamiarem ustawodawcy było – jak sugeruje to tytuł ustawy nowelizującej KSH – ograniczenie barier dla przedsiębiorców. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, a w przypadku czytelnika bloga nie stanowi – nie ma konieczności podpisywania po przekształceniu żadnych aneksów do umów. Po prostu – spółka z mocy prawa w dniu przekształcenia staje się stroną wszelkich umów zawartych przed przekształceniem przez przedsiębiorcę.

Ale tutaj jedna uwaga – jest tak, jeżeli przepis innej ustawy nie stanowi inaczej. Dlatego przed przekształceniem, jeżeli w grę wchodzą środki uzyskiwane od instytucji publicznych, musisz zbadać, jak będzie w Twoim przypadku.

Ponadto jeżeli masz zawarte umowy długoterminowe, zwłaszcza kredytowe lub leasingowe, sprawdź, czy nie masz obowiązku poinformować drugiej strony o zamiarze lub o fakcie przekształcenia. I czy ewentualnie niewykonanie tego obowiązku nie uprawnia drugiej strony do wypowiedzenia umowy.

Jak pomogłem owemu przedsiębiorcy?

Przygotowałem pismo adresowane do urzędu z wyjaśnieniem skutków przekształcenia. Mam nadzieję, że to wystarczy. A jak nie wystarczy, to ów przedsiębiorca będzie miał otwartą drogę, aby domagać się od owej instytucji zapłaty odszkodowania.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Eliza 13 listopada, 2019 o 10:04

  Witam
  nasza spółka również powstała z przekształcenia jdg i mamy problemy z wystawianiem faktur na nowy podmiot.Nadawcy(jesteśmy operatorem TVK)zachowują się różnie.Jedni zmuszają do podpisania nowych umów,inni tylko aneksu a niektórzy zmienili NIP i nazwę firmy i bez problemu wystawiają fakturę.Najgorzej jest z nadawcami zagranicznymi.
  My również dokładnie nie wiemy,jak to w naszym przypadku ma wyglądać?

  Odpowiedz

  Marcin Bartyński 13 listopada, 2019 o 13:12

  Nie ma potrzeby podpisywania nowych umów czy aneksów. Jeżeli stanowi to dla Państwa problem, proponuję wysłać do kontrahentów pismo informujące, że spółka z mocy prawa wstępuje we wszystkie prawa i obowiązku dotychczasowego przedsiębiorcy.

  Odpowiedz

  Dominik 20 maja, 2020 o 16:54

  Witam, mam pytanie mam podpisaną notarialną umowę dzierzawy działki z osoba prowadzącą jgd, która poddaje się egzekucji co do wydania zapłaty itd. Dzieżawca poinformował mnie, ze chce przekształcic jdg na dwuosobową sp zoo. Czy potrzebuje mojej zgody?
  Wspólnik nie bedzie objety egzekucją więc nie mam gwarancji ze beda płacic i ze nie bede miał problemów. Czy może samowolnie to zrobić bez zmiany umowy?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: